Dnes je už asi málo vecí, udalostí, profesií či chorôb, ktoré by nemali svoj svetový alebo medzinárodný deň. Výnimkou nie sú ani kvety. Kvety sa často vyskytujú aj v názve kníh a filmov. Čo vy a kvety? Tie v záhrade, na lúke a poli, ale aj tie v názvoch umeleckých diel.

Nielen ženy deti či otcovia, ale aj kvety dnes už majú svoj deň. Je určený záhradkárom a milovníkom zelene. Viete, kedy ho nájdeme v kalendári?
Kytica kvetov pre ženu sa stala akousi samozrejmosťou v prípade akéhokoľvek jej sviatku. Ale poznáte aj reč kvetov, akou konkrétny kvet hovorí obdarovanej? Ktorým kvetom dávame najavo spoľahlivosť, vernosť?
Zbierka 13 balád inšpirovaných ľudovou slovesnosťou je považovaná za kľúčové dielo českého historika, archivára, básnika, spisovateľa a prekladateľa Karla Jaromíra Erbena. Zlatý kolovrat, Štědrý den či Polednice, to je len pár asi najznámejších. Názov zbierky ukrýva kvety.
Francúzsky spisovateľ Alexander Dumas mladší je autorom romantického románu o nešťastnej láske, ktorý má autobiografické črty, a do názvu sa mu prepašoval kvet.
Americká prozaička Virginia C. Andrewsová dokončila v roku 1975 román, ktorý sa len za dva týždne od vydania dostal na vrchol rebríčka bestsellerov. Opisuje v ňom na základe skutočných udalostí osudy štyroch súrodencov v povojnovom období v Spojených štátoch amerických. Ide o román
Reakcie na túto zbierku básní boli všelijaké, kritika bola veľmi ostrá. Krátko po vydaní zbierky bol celý náklad výtlačkov zhabaný a 6 básní zo zbierky bolo zakázaných. Charles Baudelair v básňach zrkadlí ukrutný svet zla a jeho odraz v duši človeka. Viete, ako sa volá jeho dielo?
Pôvodne poviedka adaptovaná na divadelnú hru, ktorá sa dočkala aj filmového spracovania. Americký spisovateľ Robert Harling v nej opisuje južanské ženy ako jemné kvety, ktoré ale dokážu byť pevné a nezlomné. Poznáte názov divadelnej hry a rovnomenného filmu?
Putovanie somálskej nomádky z púšte až na predvádzacie móla. Za trinásťročnú Waris mal jej otec dostať od starca, ktorý si ju chcel vziať za ženu, päť tiav. Waris sa však vzoprela a rozhodla sa pre útek. Príbeh vyrozprávaný prostým jazykom stále fascinuje. Warris Dirieová dala knihe svoje meno.
Vojna ruží alebo vojna červenej a bielej ruže bol zápas o moc medzi dvoma vedľajšími vetvami kráľovského rodu Plantagenetovcov. Pomenovali ju podľa erbov súperiacich rodov. Ktoré rody v tejto vojne proti sebe bojovali?
Známa americká herečka a producentka, ktorá začínala ako detská hviezdička, si splnila sen a napísala knihu príbehov zo svojho života. Pri jej čítaní zistíte, že ani život filmovej hviezdy nie je jednoduchý. Ktorá herečka napísala knihu Divoký kvet?