Verejná knižnica Jána Bocatia v Košiciach pozýva na júnovú besedu z cyklu 1+1. Podujatie sa bude konať vo štvrtok  27. 6. 2024 o 17:00 v centrálnej knižnici na Hviezdoslavovej ul. 5.

Pozvanie do knižnice prijali Gréta Čandová, autorka, editorka, novinárka, fotografka, spoluautorka knihy Na Chrbte o slovenskom vysokohorskom nosičstve, a Katarína Rybnická, grafická dizajnérka, ilustrátorka, ktorá okrem iného spolupracovala aj na knihe Baba z lesa, ocenenej titulom Najkrajšia kniha Slovenska.

Hovoriť budeme nielen o knihách, ale tiež o prírode, turistike, grafickom dizajne a ďalších zaujímavých témach, ktoré obe pozvané hostky spájajú.

Hudobne bude večerom sprevádzať skupina Soren.

Tešíme sa na vás.

Gréta Čandová sa živí písaním a editovaním textov na voľnej nohe, občas fotografovaním. V minulosti pracovala s ľuďmi bez domova a v oblasti dostupného bývania s odbornou podporou (Housing First); v Northern Lights Center v Reykjavíku ako sprievodkyňa a pracovníčka múzea; v rožňavskom Kultúrno-kreatívnom centre Kláštor a na komunitných projektoch občianskych novín. Je spoluautorkou knihy Na Chrbte (Žurnál, 2023) o slovenskom vysokohorskom nosičstve. Nejaký čas robila v Nepále a na Azoroch. V zásuvke má poviedky, no v rámci spoluprác sa najčastejšie venuje tvorbe reportážnych rozhovorov. Zaoberá sa aj jazykom a komunikačným tónom inštitúcii  – ako externá editorka a copywriterka spolupracuje s bratislavským magistrátom (Oddelenie inovácií a digitálnych služieb), aby aj zložitejšie témy boli podané zrozumiteľne a prístupne.

Katarína Rybnická je grafická dizajnérka, ilustrátorka a lektorka grafických kurzov v Šopa Gallery v Košiciach. Študovala grafický dizajn na Technickej univerzite v Košiciach a na ASP v Katowiciach. Pôsobí v Košiciach a v roku 2018 založila spolu s Katarínou Štefankovou dizajnové štúdio Katkat, kde sa venujú tvorbe brandingov, editorial a knižnému dizajnu, kampaniam, obalovému dizajnu a mnohému ďalšiemu. V roku 2022 boli spoločne nominované do finálového výberu Národnej ceny za dizajn za kampaň „Scenár pre Košice” a ich ďalšie práce boli v tejto súťaži prezentované vo finálových výstavách. Tento rok získala kniha „Baba z lesa”, na ktorej Katarína Rybnická pracovala, ocenenie „Najkrajšia kniha Slovenska”. Jej grafické práce sú v zbierkach Slovenskej národnej galérie a Východoslovenskej galérie.

Podujatie 1+1 v rámci projektu VKJB 2024 z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.