Verejná knižnica Jána Bocatia v Košiciach vás pozýva na aprílovú besedu z cyklu 1+1. Podujatie sa bude konať vo štvrtok 20. apríla 2023 o 17:00 v centrálnej knižnici na Hviezdoslavovej ul. 5.

Pozvanie prijal novinár a spisovateľ Lukáš Onderčanin, autor dokumentárneho románu Utópia v Leninovej záhrade o československej komúne Interhelpo, ktorá vznikla v ďalekom Kirgizsku, aby pomohla pri budovaní Sovietskeho zväzu.  Kniha získala Cenu čitateľov a čitateliek v prestížnej literárnej súťaži Anasoft litera 2022. Našim ďalším hosťom bude prozaik a scenárista Ján Púček, ktorý sa vo svojich knihách (Kameň v kameni, Uchom ihly, Med pamäti, atď.) venuje téme pamäti a historického dedičstva.

Hudobne bude večerom sprevádzať skupina Soren.

Tešíme sa na vás.

Lukáš Onderčanin (1990) vyštudoval žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave, študoval aj na Varšavskej univerzite v Poľsku. Od roku 2014 pracuje v denníku SME ako zahraničnopolitický redaktor, pôsobí aj v organizácii Post Bellum, v ktorej je šéfredaktorom štvrťročníka Príbehy 20. storočia. Trikrát bol nominovaný na Novinársku cenu, nomináciu premenil na ocenenie v roku 2021, kedy sa mu podarilo získať Cenu otvorenej spoločnosti za reportáž o slobode médií v Maďarsku. Jeho knižnou prvotinou je dokumentárny román Utópia v Leninovej záhrade, ktorá vyšla v roku 2021 vo vydavateľstve Absynt.

Ján Púček  (1987) vyštudoval dramaturgiu a scenáristiku na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU v Bratislave. Knižne debutoval zbierkou poviedok Kameň v kameni (2012), v ktorej dominuje téma rodinnej histórie na pozadí veľkých dejín. Na minulosť a historické dedičstvo sa zameriava aj kniha  krátkych próz Okná do polí (2013), román Uchom ihly (2015) a tiež kniha Med pamäti (2018). Jeho ostaná kniha Karpaty! (2022) je plná príbehov, pozorovaní, zápiskov i úvah. Okrem prozaickej tvorby sa venuje aj scenáristike, rozhlasovej a novinárskej publicistike. Pracuje ako redaktor a editor vydavateľstva Absynt.

Projekt 1+1 z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.