Galina Djuraginová, ktorú svet pozná pod menom Aľa Rachmanovová sa narodila roku 1898 do rodiny ruského aristokrata. Čakala na ňu skvelá budúcnosť, mohla sa stať vzácnou a výnimočnou občiankou svojej vlasti, ktorú nadovšetko milovala. Namiesto toho jej život priniesol utrpenie, strach a biedu. Ruské denníky, ktoré nazývajú aj ruskou verziou románu Margaret Mitchellovej „Odviate vetrom“, začala písať ako sedemnásťročná študentka. Denníky nám umožňujú pohľad do historickej éry, počas ktorej ruský národ prežil prvú svetovú vojnu, občiansku vojnu, neskôr revolúciu, nakoniec červený teror, ktorý sa vkrádal do domácnosti a do každodenného života ako nebezpečná nákaza. Starý systém bol zničený a nový znamenal pre väčšinu obyvateľstva, chudobu, hlad, strach.
Galina/Alja a jej rodina stratí domov a existenciu, žije v nepredstaviteľnej núdzi. Po niekoľkoročnom zápasení o život v tieni smrti, opúšťa svoju vlasť so svojim rakúskym manželom, s ktorým sa zoznámila počas vyhnanstva na Sibíri. Ani v cudzine však ich nečaká ľahký život. Múdra, talentovaná, vzdelaná Galina/Alja skončí ako mliekarka vo Viedni. Svoju milovanú rodinu v Rusku už nikdy neuvidí, už nikdy nesmie vkročiť na pôdu svojej milovanej vlasti. Iba vo sne sa vracia domov, stretáva sa so susedmi, spolužiakmi, vkročí do rodičovského domu, dotýka sa nábytku, objíma svojich rodičov a súrodencov.
Aľa Rachmanovová, táto úžasná a silná žena, ktorá napriek ťažkostiam života nebola ochotná vidieť hrôzu a hľadala krásu a šťastie v maličkostiach, je pochovaná v Salzburgu. Nikdy sa nedožila pádu Sovietskeho zväzu a návratu domov.
Ruské denníky vo fonde našej knižnice nájdete aj ako trilógiu: I. Študenti, láska, Čeka a smrť, II. Manželstvá v červenej búrke, III. Mliekarka z Ottakringu.
Knihu odporúča
Katarína Tamášová