Autorka Olga Tokarczuk patrí medzi najpopulárnejších a kritikou najviac oceňovaných súčasných spisovateľov v Poľsku. V slovenskom preklade vyšli zatiaľ štyri jej prózy. Tou poslednou je román Pravek a iné časy.
Fiktívna dedina Pravek tvorí priestorový rámec pre magické rozprávanie o osudoch troch generácií miestnych obyvateľov, pričom autorka sa sústredí najmä členov rodiny Nebeských. Všetky významné historické udalosti a procesy 20. storočia, ktoré sa viac či menej bolestivo dotkli strednej a východnej Európy – prvá a druhá sv. vojna, kolektivizácia, socializmus, … – ovplyvnili aj túto dedinu, situovanú niekde uprostred Poľska. Pravek je ale zároveň, a predovšetkým, mytologické a archetypálne miesto, kde sa odohráva večný univerzálny príbeh o hľadaní ľudského šťastia a zmyslu života.
Román je rozdelený do pomerne krátkych kapitol, čo zvyšuje jeho dynamiku a uľahčuje čitateľnosť. Každá kapitola je venovaná jednému z protagonistov alebo tiež javom a predmetom, ktoré tu nie sú len akousi kulisou dotvárajúcou atmosféru. Žijú vlastným životom, úzko koexistujúcim s životom ľudí, ale riadeným vlastnými pravidlami. Dôležité miesto tu majú aj sny. Tie sa plynulo prelínajú so skutočnosťou a stierajú vzájomné hranice. Metafyzické až transcendentálne presahy nie sú v texte realizované násilne, ako sa to dosť často v takomto type literatúry stáva, ale prirodzene vyplývajú z deja.
Jazyk románu je veľmi poetický a sugestívny, takže túto knihu ocenia asi najviac ľudia, ktorí majú radi poéziu. Pravek a iné časy vie čitateľa pohltiť, až mi bolo ľúto, že má iba 224 strán. A sprievodným javom čítania sú zimomriavky, teda aspoň u mňa.
Knihu odporúča
Alena Zavocka