Za  dielo získala dánska autorka škandinávsku cenu za kriminálnu literatúru, no ona svoj román za detektívku nepovažuje. Je to skôr psychologická sonda do mentálnej a geografickej izolácie rodiny a otvára aj otázku o povahe samotnej rodiny žijúcej len sama pre seba.

Autorka  v románe predkladá zamyslenie nad tým, čo považujeme ešte za normálne a čo už prekračuje hranicu normálnosti.  Ak bol jedinec vychovávaný v prostredí, ktoré je pre väčšinu čudné, je možné, aby sa v dospelosti nestal čudákom ?

Príbeh sa odohráva na izolovanom polostrove, kde vyrastajú dvaja chlapci. V dospelosti však na ňom zostáva už len jeden z nich a zakladá si rodinu.  Mladé manželstvo postretnú tragédie a manželka Mária začína nekontrolovateľne priberať, manžel Jens zhromažďovať nepotrebné veci. V tomto prostredí vyrastá energické, poslušné a zdravé dieťa Liv. No rodičia postupne strácajú kontakt s realitou, začínajú trpieť úzkosťou a paranojou. Je vôbec možné, aby dieťa vyrastajúce v tomto prostredí zostalo nepostihnuté?

Knihu odporúča

Bc. Monika Vendráková