„Noc bola niečím, z čoho mal človek odjakživa strach, ten najstarší a najstrašidelnejší druh hrôzy.“
V 21. storočí si náš všedný život po západe slnka bez umelého svetla už ani nevieme predstaviť. Pred dvomi stovkami rokov, v časoch bez svetelného smogu si však museli naši predkovia vystačiť s otvoreným ohňom, obyčajnou sviecou alebo nanajvýš lampášom. Sarkasticky sa vravievalo, že „..bolo vidieť tmu…“
Kniha amerického historika A. Rogera Ekircha Na sklonku dňa skúma dejiny noci v západnej spoločnosti pred začiatkom tzv. veľkej priemyselnej revolúcie – od konca stredoveku až do začiatku 19. storočia, s dôrazom na územie západnej Európy od Škandinávie po Stredomorie. Publikácia v štyroch hlavných statiach prostredníctvom archívnych prameňov, literárnych diel súčasníkov, ale aj dobovej tlače, odhaľuje a rekonštruuje historické príbehy zo sveta, ktorý začínal po zotmení a končil pri východe slnka.
Autor sa okrem iného venuje nástrahám noci, či už reálnym alebo domnelým. Dôraz kladie na opis prirodzeného ľudského strachu z tmy, nebeských úkazov a javov, ktoré si ľudia spájali s rozličnými poverami, znameniami i nadprirodzenými bytosťami. Hovorí aj o strachu z divých zvierat, neskroteným prírodným prostredím, či tmavým vlhkým ovzduším, ktorým sa vraj rýchlejšie šírili najrozličnejšie pliagy a nákazy.
V publikácií sa dočítame aj o problematike nočnej kriminality, o rôznych formách násilia a rozličných protiopatreniach v podobe budovania základov modernej polície a protipožiarnej ochrany. Veľký priestor je tu venovaný taktiež rôznym ľudským roztopašiam, rituálom pri zaspávaní, okultizmu, intímnemu životu a zvyklostiam jednotlivých vrstiev spoločnosti.
Graficky pekne prevedenú knihu s nezvyčajnou témou dozaista ocení široké spektrum čitateľstva.
Knihu odporúča: Tomáš Ondrejšík