Čakanie! Hlavná myšlienka a paradox knihy amerického autora Davea Eggersa ako paralela k večnému Beckettovmu Čakaniu na Godota. Príbeh odohrávajúci sa na pozadí ohlasovaného príchodu monarchu do svojho, mimoriadne pomaly sa rozrastajúceho, Ekonomického mesta kráľa Abdalláha /EMKA/. Krásy Saudskej Arábie, piesočných pláží a Červeného mora v kontraste s upadajúcim vnútorným svetom hlavnej postavy.

54-ročný Alan Clay vypovedá o svojom doterajšom živote – dlhé roky poctivo obchodoval s bicyklami zn. Schwinn, snažil sa zachrániť a udržať ich výrobu na území USA. Veril, že „pravý Američan“ nepodľahne ekonomickému tlaku čínskej výroby a ostane verný tradíciám a domácej produkcii. Príliš neskoro pochopil, že je to len jeho vlastná utópia. Presedlal tak do IT-sektora a ocitá sa na rozprávkovo bohatom Arabskom polostrove, aby spolu s tímom prezentoval kráľovi revolučnú holografickú technológiu.

Prvky absurdnej drámy (či antidrámy) upozorňujú na výrazné protipóly arabského sveta. Striktnosť, ako ju vnímame my Európania, zobrazená v jasných spoločenských pravidlách (spôsob obliekania žien, prísna prohibícia a pod.) verzus absolútna uvoľnenosť a nerešpektovanie daného slova (čo nie je na papieri – neplatí, bakšiš je všade a za všetko, čas tu predstavuje neznámy pojem).

Sám Alan vníma toto prostredie ako nonsens – utápa sa v podomácky vyrobenom alkohole, vypisuje dcére imaginárne listy a ubíja sa kožným výrastkom, ktorý sa mu vytvoril na krku.

Celý román na mňa pôsobí ako priama alegória zobrazujúca svetové mocnosti (s dôrazom na USA) v čase ekonomickej krízy.

Knihu odporúča

Mgr. Ivana Tomčíková