Milé čitateľky, milí čitatelia,

srdečne vás pozývame na husľový recitál mladej slovenskej huslistky Terézie Šofrankovej, v súčasnosti stálej členky Štátnej filharmónie Košice.

Koncert sa uskutoční v piatok 17. marca 2023 o 16:00 na hudobnom oddelení a ponúkne diela J. S. Bacha, Antonína Dvořáka a  D. Šostakoviča.

Terézia Šofranková (1994) sa hre na husliach venuje od 5 rokov. V rokoch 2008-2014 bola mimoriadnou študentkou Konzervatória v Košiciach v triede koncertného majstra Štátnej filharmónie Košice Karola Petrócziho a súčasne navštevovala gymnázium. Ďalej si doplnila vzdelanie na Pražskom konzervatóriu v triede prof. Jindřicha Pazderu a následne pokračovala v štúdiu na Akadémii múzických umení v Prahe v triede Prof. Ivana Štrausa. Sólovo spolupracovala s dirigentmi ako Stanislav Vavřínek, Leoš Svárovský, Gergely Ménesi, Karol Kevický, Igor Dohovič v doprovode Štátnej filharmónie Košice, Štátneho komorného orchestru Žilina a orchestru mladých Musica Iuvenalis diela a husľové koncerty Haydna, Mozarta, Mendelssohna a Brucha. V roku 2015 koncertovala ako hosťujúca členka Wiener Jeunesse Orchester na Európskom turné. V lete 2012 sa predstavila na najväčšom slovenskom open-air music festivale Pohoda so samostatným sólovým recitálom. V tom istom roku koncertovala v Bruseli v rámci Európskeho hlavného mesta kultúry Košice a bola pozvaná na Majstrovské kurzy Julie Fischer v Mníchove. Pracovala pod vedením hudobných osobností ako S. Shipps, J. Pazdera, R. Turku, G. Tesini, V. Paraschkevov, J. Kopelman, P. Michalica. Terézia bola trikrát ocenená titulom Talent Novej Európy Stredoeurópskou nadáciou Slovnaft. Titul laureát – absolutný víťaz získala na súťažiach Husľová dielňa (2008), Národná súťaž Musica Camerata Ján Albrecht v kategórii Klavírne trio (2008) Husľová súťaž R. Országha (2009, 2010), Hudobný festival Jána Cikkera (2011), Medzinárodná súťaž Bohdana Warchala v hre na sláčikových nástrojoch v kategórii sláčikové kvarteto (2015). 2. cenu vyhrala dvakrát v Národnej súťaži konzervatórií Slovenska (2010, 2013). V súčasnosti je stálou členkou Štátnej filharmónie Košice.