Táto kniha vzbudila môj záujem už na začiatku. Bola som zvedavá aký príbeh v sebe ukrýva vyše osemstostranový román a priznávam, že katalánskemu spisovateľovi Jaume Cabrému sa podarilo svojim neobyčajným štýlom a pútavým rozprávaním udržať moju pozornosť až do poslednej bodky.

Po tom ako sa Adrià Ardèvol dozvie, že je nevyliečiteľne chorý, začne písať list svojej celoživotnej láske Sare. Vyrozpráva jej príbeh svojho života od raného detstva, keď sa ocitol v strede zápasu rodičov o svoju budúcnosť. Kým matka z neho chcela vychovať svetoznámeho huslistu, prísny otec si zakladal na vzdelaní a jazykoch. Životný príbeh hlavného hrdinu je však len jednou z vrstiev tohto románu. Autor toto rozprávanie popretkával príbehmi z viacerých časových rovín od 14. storočia až po dnešok s množstvom zdanlivo nesúvisiacich postáv, ktorých tam je vyše stovky. Robí to prekvapivým spôsobom, keď sa priam „bez upozornenia“ plynule jedinou vetou ocitnete v inom čase i mieste, či už je to les, chodby kláštorov, dielňa na výrobu huslí, alebo koncentračný tábor. Spočiatku môžu byť tieto náhle prechody mätúce a možno budete mať problém pochopiť čo majú jednotlivé mikropríbehy spoločné s hlavnou líniou. Ak sa však poddáte dynamike tohto rozprávania, rýchlo vás pohltí a tak ako ja sa budete tešiť na každú novú postavu či príbeh. Na konci knihy vám bude každá odbočka dávať perfektný zmysel a pred vami sa odhalí monumentálny príbeh, v ktorom ľahko uvidíte vodiacu červenú niť.

V románe sa prepletajú umenie, hudba i veda, vonia po dreve huslí, starých listinách, knihách i starožitnostiach. Silným motívom je i priateľstvo, láska, túžba po šťastí, ale aj boj so zlom a spravodlivosťou. Je to aj tragédia človeka, ktorý si celý život zakladal na svojom intelekte a vedomostiach a ktorého osudom bolo prísť o svoje najcennejšie bohatstvo – vlastnú pamäť. Či už vás zaujme životný príbeh hlavného hrdinu, osud výnimočných huslí, alebo jednotlivé príbehy, verím že neoľutujete čas strávený pri tejto knihe.

Knihu odporúča

Erika Palágyiová