Britta a Babak. Dvaja majitelia firmy s pekným názvom MOST, ktorá sídli v úplne nenápadných priestoroch a tvári sa, že pomáha. Pragmatická Britta prerušila štúdium podnikového hospodárstva a dala sa na liečiteľstvo. Jedného dňa spoznala svojho obchodného partnera Babaka. Stál pri zábradlí mosta rýchlodráhy v Lipsku a rozmýšľal nad samovraždou. Bol totiž tučný a navyše gay. Pochádzal z Iraku a do Nemecka prišiel ako dieťa s rodičmi. Hoci bol jeho otec lekár, v Nemecku si otvoril obchod so zeleninou.

Britta mu v podstate zachránila život a spolu založili prosperujúcu firmu, ktorá sa navonok tvári ako ambulancia pre prevenciu samovrážd. V skutočnosti je to firma  obchodujúca so smrťou. Áno, dobre čítate. Aká irónia, však? Ich podnikanie spočíva v tom, že vyhľadávajú ľudí so samovražednými sklonmi a pomáhajú im zistiť, či sa chcú naozaj zabiť. Babak vytvoril algoritmus a pomocou neho Lassie hľadá „vhodné“ cieľové osoby. Tieto osoby ešte prejdú množstvom psychologických testov, ktoré vytvorila Britta. „Vhodných“ kandidátov potom odporučia organizáciám, ktoré ich využívajú ako atentátnikov a dajú im cieľ, za ktorý sa oplatí zomrieť. Britta dokáže prevziať kompletnú logistiku samovraždy so 100 percentnou úspešnosťou a o jej aktivitách netuší ani rodina.

Pýtate sa, čo sú to za ľudia? A sú to vôbec ľudia? A možno sa potešíte, že je to iba vymyslený príbeh. Ale naozaj? Kde máte záruku, že naozaj nejaká taká firma neexistuje? Ak sa pozriete okolo seba, koľko je zloby a násilia, nemáte pocit, že ľudia majú prázdne srdcia? Alebo to nie je s ľudstvom až také zlé? Kniha nám nastavuje pomyslené zrkadlo a núti nás sa nad sebou zamyslieť.

A ako dopadla Britta a Babak? Prezradím vám iba toľko, že jedného dňa si Britta všimla, ako ju niekto sleduje a zistila, že do jej podnikania sa tlačí niekto iný…..

 Knihu odporúča

Annamária Petrovská