Dni českej kultúry pokračujú vo Verejnej knižnici Jána Bocatia vernisážou výstavy fotografií Zdeňka Lyčku: Labe-Dunaj-Odra, Rieky troch morí, ktorá sa uskutoční 25. októbra 2023 o 16:30.

Zdeněk Lyčka sa v júli 2015 vydal do Čierneho lesa v Bavorsku. V mestečku Donaueschingen na sútoku dvoch prítokov Dunaja – Bregu a Brigachu – nasadol do kajaku a po troch týdždňoch a 1250 km z neho vystúpil sto kilometrov južne od Budapešti. Cestou si užil vodných rastlín a hmyzu všetkého druhu, zvládol prejsť cez 40 splavov a prešiel sa vyschnutým dunajským korytom. Zažil tiež nádhernú scenériu rakúskeho Wachau či nezameniteľnú panorámu budapeštianskeho parlamentu.

O rok neskôr v rovnakom čase pokračoval z maďarského Paksu cez Chorvátsko, Srbsko, Bulharsko, Rumunsko a kúsok Moldavska až na Ukrajinu. V roku 2016 pre pádloval 1550 km a cesta trvala o tri dni dlhšie ako v predchádzajúcom roku. Užil si buzeráciu srbských pohraničníkov, preplával okolo českých dedín v rumunskom Banáte, prezrel si štyridsaťmetrovú kamennú sochu dáckeho vojvodcu Decebala a prešiel legendárnou priehradou a dvojstupňovou plavebnou komorou Železné vráta, ktorá nahradila divoké dunajské víry, pred ktorými mali v minulosti rešpekt všetci lodivodi. Predstavte si tie milióny komárov v dunajskej delte, ktorým začína nočná zmena s posledným slnečným lúčom zapadajúceho slnka.  Na druhej strane – komu sa podarí vidieť z bezprostrednej blízkosti pelikány a morských orlov?

Príďte sa pokochať romantickými zákutiami a nespútanou silou druhej najdlhšej európskej rieky, ktorá preteká desiatimi krajinami prostredníctvom fotografií Zdeňka Lyčku.

Výstava bude prístupná v centrálnej knižnici počas otváracích hodín do 20. novembra.