03.03.2020

Priateľov operného umenia pozývame na premietanie komickej opery G. Rossiniho Le comte Ory, ktoré sa uskutoční dňa 3.marca 2020 o 17:30 v Hudobnom salóniku na Hlavnej 48.

Gioachino Rossini – Le Comte Ory    

Opera najvýznamnejšieho predstaviteľa predverdiovskej talianskej opery 19. storočia  G. Rossiniho Le comte Ory bola skomponovaná pre Paríž, kde bola v roku 1828 i prvý krát uvedená. Libreto vzniklo podľa divadelnej jednoaktovky Eugena Scriba a Delestra Poirsona, čerpajúcej zo starej francúzskej balady,  ktorá sa odohráva v kraji Touraine v údolí rieky Loiry v čase križiackych výprav . Jej hlavným hrdinom je miestny rytier, ktorý sa so svojimi kumpánmi v preoblečení za mníšky votrie do kláštora  Formoutiers aby zahnal nudu rehoľných sestier. Záver balady, v ktorom má o deväť mesiacov každá z rehoľných sestier svojho malého rytiera, je v jednoaktovke zmenený a v duchu osvietenstva odhalením nekalých zámerov hlavného hrdinu prináša morálne ponaučenie. Vďačnú dejovú zápletku, plnú jemnej erotiky  rozšírili jej autori o úvodnú časť (1. dejstvo) a vytvorili don juanovský príbeh skombinovaný s témou skúšky vernosti . K majstrovskému libretu napísal Rossini hudbu plnú iskrivého vtipu, ktorá je na posluch nesmierne ľúbivá a ľahko plynúca, avšak pre spevákov je extrémne náročná.

Dej opery:

I. dejstvo

Krajina pred hradom Formoutiers

Rytieri a muži z hradu Formoutiers opustili svoje vyvolené a pridali sa ku križiackej výprave. Ich neprítomnosť sa snaží využiť vyhlásený záletník gróf Ory, ktorého viac ako dobývanie svätého mesta zaujíma dobývanie sŕdc miestnych žien a panien. Na hrade žije v cnostnom odlúčení grófka Adele so svojimi družkami, trpezlivo plniaca sľub vernosti daný rytierom. Ory chce preniknúť k srdcu Adele a preto použije klamstvo. Prezlečie sa za pustovníka a vďaka svojmu priateľovi Rimbaudovi, ktorý ohlasuje jeho príchod  si veľmi rýchlo získa priazeň miestnych obyvateľov ako mudrc a poradca vo veciach lásky. Do Adele je zaľúbený i Isolier, Oryho páža, ktorý hľadá príležitosť na stretnutie so svojou láskou. V dedine sa Isolier  stretáva s bývalým učiteľom Oryho a spoločne grófa, ktorý pred niekoľkými dňami záhadne zmizol, hľadajú. Medzitým  miestne ženy s dôverou navštevujú pustovníka alias Oryho v jeho skromnom príbytku a vracajú sa odtiaľ v podivne povznesenej nálade, čo u jeho bývalého učiteľa vzbudí podozrenie. Pustovníka navštívi i Isolier, zveruje sa mu so svojou láskou k Adele, zdôverí sa mu so svojim plánom preniknúť v prestrojení do Adelinho hradu a zároveň ho prosí o pomoc. Prekvapený Ory mu pomoc prisľúbi avšak s tajným zámerom získať Adele pre seba.

S prosbou o pomoc prichádza za pustovníkom i grófka Adele. Dostáva poučenie, že najlepším liekom na jej melanchóliu je zabudnúť na sľub vernosti a oddať sa láske. Adele v tej chvíli akoby rozkvitla a obracia svoju pozornosť na Isoliera.  Pustovník ju však upozorňuje na skutočnosť, že Isolier je pážaťom neslávne známeho voľnomyšlienkára Oryho a preto by mu nemala dôverovať.  Šokovaná Adele sa chce vrátiť do svojho hradu, no v tom prichádza správa o blízkom návrate rytierov z bojovej výpravy. Ory urýchlene spriada nový plán, keďže na dobytie  objektu svojej túžby má už len jeden deň.

II. dejstvo

Hrad  Formountiers

Adele, jej verná spoločníčka Ragonde a ostatné dámy oddychujú v bezpečí  luxusných komnát hradu, chránené pred pokušeniami sveta. Počas silnej búrky prichádza ku hradu skupina štrnástich mníšok, ktoré tvrdia, že ich prenasledujú kumpáni grófa Oryho a prosia o prístrešok. Natešené dámy ich prijmú a rozhodnú sa poskytnúť im nocľah na hrade. Jedna z mníšok, sestra Colette, prosí o súkromnú návštevu Adele, s ktorou okamžite nadviaže priateľstvo. Spojí ich totiž spoločná skúsenosť – obe boli v minulosti prenasledované grófom Ory. Colette predstiera strach a hľadá u grófky ochranu.  Adele si nevšimne, že jej nová priateľka je v skutočnosti Ory a ostatné mníšky sú jeho spoločníci.

Po bohatej večeri sú mníšky pripravené na noc. Rimbaud sa vydáva na nočnú pochôdzku po hrade, počas ktorej objaví vínnu pivnicu. Vracia sa k svojim spoločníkom s niekoľkými fľašami vína a spieva pieseň, oslavujúcu tento kráľovský mok. Jeho nadšenie  preruší Ragonde a neskôr i Adele, no v týchto chvíľach dokážu domnelé mníšky fľaše s vínom pohotovo skryť pod svoje habity a obrátiť sa k modlitbám za spásu pani hradu. Keď sa všetci uložia na spánok objavuje sa Isolier so správou, že križiaci sa vrátia ešte túto noc. Keď zistí, že na hrade nocujú mníšky, priznáva sa Adele, že i on mal v úmysle preniknúť do hradu v ženskom prestrojení. Spoločne sa utvrdzujú v presvedčení, že nocľažníčky sú v skutočnosti gróf Ory a jeho banda. Isolier radí obyvateľkám hradu, aby neprezradili odhalenú skutočnosť a získali tak čas do návratu svojich mužov a Adele zároveň sľubuje, že ju ochráni.

Ory vstupuje do tmavej grófkinej izby a začína jej dvoriť netušiac, že miesto v jej posteli už zaujal Isolier a v skutočnosti sú v nej traja. Isolier odhaľuje svoju identitu až s prvou fanfárou, ktorá oznamuje návrat mužov  z výpravy. Ory konečne priznáva svoju porážku a prosí o záchranu seba i svojich kumpánov. Adele súhlasí pod podmienkou, že hrad opustia tajnou chodbou tak, aby ich nikto nevidel. Križiaci sa vracajú domov s piesňou, oslavujúcou víťazstvo.