Na mori, kde široko-ďaleko nie je nič len voda, v búrke alebo za hmly, predstavuje maják životne dôležitý orientačný bod. V dnešných časoch moderných technológií, rádiovej alebo satelitnej navigácie sú majáky už skôr minulosťou. No v časoch, kedy sa odohráva tento príbeh, predstavovali svetlo medzi oceánmi.

Prvá svetová vojna mala mnoho obetí: zranení či padlí vojaci, ich rodiny, dokonca aj samotné mestá. Obeťami boli však aj všetci tí, ktorým sa podarilo prežiť. Nezranení na tele (alebo len minimálne), zranení však na duši. Takým je aj jedna z hlavných postáv tohto podmanivého príbehu, Tom Sherbourne. Vojnový hrdina s poctami túži len po jedinom – po pokoji. Vstúpi do Majákovej služby Britského spoločenstva národov, a po zaučení a službách na rôznych miestach nakoniec zakotví na ostrove Janus pri Austrálii. Tento nikým neobývaný ostrov predstavuje pre Toma surový diamant. Nebezpečný, divoký, zato nádherný. Svoje povinnosti ako strážcu majáka si plnil svedomito a zodpovedne a bol pripravený, že svoj život strávi osamote. Cestu mu ale skrížila Izabela, mladá žena plná energie a lásky, ktorá sa bez výhrad rozhodla izolovať od sveta, len aby mohla byť s Tomom. Ale ako to býva, šťastie netrvá večne. Po viacerých potratoch sa iskra a elán z Izabely vytrácajú a Tom nevie ako jej má pomôcť. Až raz more vyplaví čln s mŕtvym mužom a plačúcim dieťaťom. Tomovi povinnosť a rozum velia ihneď všetko nahlásiť, Izabelino srdce ale túži po dieťati. Po neľahkom presviedčaní Tom prvýkrát v živote poruší svoje zásady. Každé rozhodnutie má ale svoje následky.

Svedomie, výčitky, láska k žene a k bezbrannému dieťaťu, pomsta, to všetko zmieta hlavnými hrdinami príbehu. Světlo mezi oceány je román, ktorý donúti človeka zamyslieť sa sám nad sebou. Ako by sme sa my správali na ich mieste? Konali by sme sa inak alebo rovnako? Láska a bolesť zo straty vedia predsa aj dobrých ľudí donútiť zle sa rozhodnúť.

 Knihu odporúča

Mgr. Zuzana Rešteiová