Mobilná aplikácia2020-12-02T19:33:46+01:00

Pamätné tabule v Košiciach

Mobilná aplikácia v troch jazykových mutáciách slovenčine, maďarčine a angličtine predstavuje stovku pamätných tabúľ, ktoré sú umiestnené v historickom centre Košíc. Tabule pripomínajú významné osobnosti a udalosti späté s mestom. Aplikácia, ktorú je možné používať aj bez pripojenia na internet, zaujme vizualizáciou s využitím 3D záberov, profesionálnym fotografiám a textom a audio sprievodcovi. Ide o jeden z výstupov projektu Verejnej knižnice Jána Bocatia v Košiciach (VKJB) s názvom „Jedným klikom za pamätníkom“.

Knižnica, ktorá je kultúrnou organizáciou Košického samosprávneho kraja, financie na projekt získala z Fondu malých projektov Via Carpatia, z programu Interreg. VKJB bola lídrom projektu, ako zahraničného partnera si prizvala Župnú a Mestskú Knižnicu Františka Rákócziho v Miskolci. Maďarský partner spracoval informácie o päťdesiatich pamätných tabuliach na území svojho mesta. Cieľom projektu bolo priblížiť históriu, architektonické pamiatky a významné osobnosti oboch miest a posilniť záujem ľudí o regionálne dejiny.

Aplikácia je voľne dostupná pre mobilné zariadenia cez appstore, stiahnuť si ju možno aj cez QR kódy zverejnené na propagačných materiáloch, či web stránke VKJB. Aplikácia je priateľská aj pre zrakovo znevýhodnených používateľov a to vďaka hovorenému slovu, možnosti zväčšovania písma a fotografií.

Aplikácia atraktívnou formou, prostredníctvom fotografií, podrobných informácií, audiozáznamu, máp a prepojenia na katalóg knižnice, umožňuje spoznávať zaujímavosti z dejín mesta a regiónu. Pre ľahšiu orientáciu sú jednotlivé pamätné tabule rozdelené do troch skupín – osobnosti, udalosti a budovy. Aplikácia ponúka možnosť prejsť sa mestom na podľa naplánovanej trasy, ktorá uľahčí orientáciu i hľadanie pamätných tabúľ. K tomu je vytvorená i virtuálna prehliadka, ktorá prevedie návštevníka centrom Košíc z vtáčej perspektívy.