Pozývame vás na výstavu autorských ilustrácií architekta Tomáša Boroša – Narácie.

Tomáš Boroš (1989, Michalovce) sa zaoberá architektúrou už 15 rokov. Počas svojho pôsobenia na Fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach vyhral viacero architektonických súťaží doma i v zahraničí, napr. Cenu profesora Jozefa Lacka, MORPH Award, Anti-Guggenheim Helsinki Award. Na medzinárodnej študentskej architektonickej súťaži v kazašskej Astane získal svojím invenčným riešením prvé miesto v kategórii špeciálna cena poroty. Zadanie súťaže ISOVER Multi-Comfort House Students Contest 2015 nebolo jednoduché – študenti mali pripraviť víziu obytnej zóny v pasívnom štandarde pre hlavné mesto Kazachstanu. Astana je pritom druhým najchladnejším hlavným mestom na svete, ktoré navyše čelí obrovským teplotným extrémom. Vzdelanie absolvoval aj na Technische Universität GRAZ, v Rakúsku pôsobil tiež pracovne.

Od roku 2019 vyučuje na Katedre architektúry a Katedre dizajnu FU TU v Košiciach. V roku 2020 bol jedným z troch zakladateľov architektonického ateliéru DOXA. Štúdio vyhralo viacero významných súťaží – napr. INSAID Awards za redizajn turistického informačného centra v Košiciach (nominácia na CE ZA AR); návrh slovenskej expozície pre Pražské Quadriennale 2023, návrh komplexných stavebných úprav hvezdárne v Prostějove či riešenia interiérov Krajskej knižnice P.O.Hviezdoslava v Prešove.

V rámci výstavy Narácie predstaví Tomáš Boroš niektoré svoje projekty prostredníctvom autorských ilustrácií vytvorených v období posledných 10 rokov. Výstava bude prístupná v centrálnej knižnici (Hviezdoslavova 5) od stredy 12. apríla do soboty 29. mája 2023 v čase otváracích hodín knižnice.

Vernisáž výstavy sa uskutoční v stredu 12. apríla 2023 o 17:00.