Bol tiež január, ale pred osemdesiatimi rokmi. Nemeckí nacisti začali v koncentračnom tábore Osvienčim narýchlo organizovať pochody smrti pred blížiacou sa Červenou armádou. Chceli zahladiť dôkazy vražednej mašinérie. Medzi takmer 60 tisícami väzňov, ktorí tábor opúšťali, bol aj Josef Polák. Pražan, ktorý zanechal výraznú stopu v Košiciach. Ani on, tak ako väčšina ľudí z pochodov smrti, sa oslobodenia nedožil…
Životný príbeh JUDr. Josefa Poláka, rodáka z pražského židovského mesta s európskym myslením, nadšenca s úžasným zmyslom pre poriadok, približuje dokumentárny film s hranými prvkami Návrat tanečnice. Verejná knižnica Jána Bocatia pripravila jeho premietnutie 22. januára 2025 o 15:30 v hudobnom salóniku na Hlavnej 48 v Košiciach.
JUDr. Josef Polák patril k tým, ktorí zohrali najvýznamnejšiu úlohu v kultúrnych dejinách medzivojnových Košíc. Ako dôstojník československého vojska v marci 1919 prijal funkciu správcu bývalého Hornouhorského Rákociho múzea, ktoré bolo premenované na štátne Východoslovenské múzeum. Ako múzejník predovšetkým rozširoval zbierky múzea, ale ako historik umenia a osvetový pracovník takmer 20 rokov organizoval výstavy, verejné prednášky, založil výtvarnú školu, verejnú knižnicu a svojimi ďalšími aktivitami výrazne obohacoval kultúrny život mesta.
Dobre si uvedomoval historické východiská aj národnostné, jazykové a náboženské špecifiká východného Slovenska a Podkarpatskej Rusi, ktoré vo svojej práci citlivo zohľadňoval.
V súvislosti s dramatickou zmenou politických pomerov v novembri 1938 sa ako Čech musel vrátiť do Prahy a začal pracovať v Štátnom fotomeračskom ústave, neskôr v Židovskom múzeu. No počas 2. svetovej vojny nemohol zostať nečinným, preto sa zapojil do odbojovej činnosti. Skupina však bola prezradená. Dr. Polák bol v auguste 1944 zatknutý, odvezený do Terezina, odtiaľ do Osvienčimu. Jeho stopa sa stráca niekde počas pochodu smrti v januári 1945.
Príďte si pripomenúť jeho životný príbeh do knižnice.