Elektronický literárny magazín Knihy na dosah je zameraný na podporu a prezentáciu autorov, vzdelávanie v oblasti literatúry a podporu čítania. Autorom tohto v kontexte slovenských knižníc unikátneho projektu je Verejná knižnica Jána Bocatia v Košiciach (VKJB). Portál, ktorý na prvý pohľad zaujme svojim vizuálnym spracovaním a bohatým žánrovým obsahom, je širokej verejnosti dostupný na internete cez doménu www.knihynadosah.sk a cez web stránky knižníc v Košickom a Prešovskom kraji.
Na výslednej podobe literárneho portálu pracovali knihovníci z VKJB a programátori spoločnosti Ness KDC Košice. Vizuál portálu sa prispôsobuje zariadeniu, cez ktoré ho čitateľ navštívi. Prezeranie je tak komfortné pre používateľov tabletov, smartfónov i osobných počítačov.
Literárny portál, ktorý oslávil 1. výročie svojej úspešnej existencie, prináša rubriky, v ktorých dáva priestor renomovaným i začínajúcim autorom, ponúka súčasnú prózu, poéziu, komiks, recenzie, eseje, knižné tipy, rozhovory s inšpirujúcimi osobnosťami. Za dobu svojej relatívne krátkej existencie bolo na portáli uverejnených 196 autorských článkov od viac ako 70 autorov. Vďaka vysokej kvalite príspevkov, príťažlivému obsahu a modernému vizuálu zaujali Knihy na dosah takmer 42 000 návštevníkov.
Medzi najčítanejšie rubriky patrí Ukáž sa!, kde dostávajú priestor na prezentáciu svojej tvorby mladí začínajúci autori. Ich texty hodnotí a rubriku vedie literárna kritička Katarína Hrabčáková. Portál rozvíja intenzívnu spoluprácu aj s literárnymi klubmi, predovšetkým s Košickým literárnym klubom KOLIK a Spišským literárnym klubom, pre ktorých členov je Ukáž sa! platformou, kde dostávajú na svoje tvorivé pokusy kvalifikovanú spätnú väzbu.
VKJB chce povzbudiť záujem mladých ľudí o písanie, preto vyhlasuje motivačnú kampaň Ukáž sa! určenú začínajúcim autorom do 35 rokov. Kampaň, nad ktorou prevzal záštitu predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka, bude trvať od marca do apríla 2019. Jej úspešní účastníci získajú možnosť za honorár publikovať na portáli Knihy na dosah ako aj dar – poukážku na nákup kníh. Viac informácii o kampani záujemcovia nájdu na stránke knižnice a portáli Knihy na dosah.
Okrem rubriky pre začínajúcich autorov sú obľúbené aj ďalšie. Veľkému záujmu sa teší poviedkový román na pokračovanie Tomáš od básnika, prozaika, autora rozhlasových hier, pásiem a kabaretov Jána Mičucha. Mimoriadny ohlas zaznamenal rozhovor s feministom, literárnym kritikom, redaktorom a básnikom Derekom Rebrom o súčasnej podobe a funkcii feminizmu v spoločnosti. S Derekom Rebrom sa zhovárala literárna vedkyňa a kritička Mária Klapáková, členka redakčnej rady portálu a jeho odborná garantka. Rovnako úspešné boli rozhovory s významnou slovenskou poetkou Milou Haugovou, českým filmovým teoretikom Petrom Bilíkom, filozofom Petrom Šajdom a mnohé ďalšie, ktoré pre Knihy na dosah pripravila poetka, textárka a publicistka Silvia Kaščáková. Pravidelnou prispievateľkou portálu je aj recenzentka, publicistka a blogerka Beáta Beregrad Grünmannová. Jej svieže a pútavo napísané recenzie sa u čitateľov tešia veľkej obľube. Akademický, avšak čitateľsky prístupný pohľad na rôzne aspekty (nielen) literárneho života priniesli na portál významní slovenskí literárni vedci a kritici Marta Součková, Juraj Briškár, Eva Urbanová, Gabriel Lukáč a ďalší. Ich eseje a odborné články čitatelia nájdu v rubrike Literárna kaviareň. V rámci nej medzi čitateľmi výrazne rezonuje podrubrika NEpovinné čítanie, ktorá podáva netradičný pohľad na klasické diela svetovej i domácej literatúry.
Knihy na dosah prezentuje aj moderné a populárne žánre, čo ocenia najmä mladšie ročníky. Knihy na dosah sa môžu pochváliť spoluprácou s oceňovanou českou ilustrátorkou a autorkou komiksov Ivetou Merglovou, ktorá svojimi krátkymi komiksovými príbehmi vnáša na portál humor a hravosť. Svoje zastúpenie tu majú aj tradičné literárne formy ako poviedky, básnické texty, aforizmy, ale aj z periodík už takmer miznúce glosy a fejtóny. Nachádzajú sa tu príspevky renomovaných aj menej známych spisovateľov: prozaika Petra Krištúfka, aforistu a novinára Tomáša Uleja, básnikov Valerija Kupku či Jána Gavuru, prozaičiek Jany Micenkovej a Eleny Elekovej, poetiek Evy Tomkuliakovej a Mariky Smoroňovej a mnohých ďalších.
Portál pravidelne prináša nové diela. Každý týždeň na ňom pribúdajú nové zaujímavé články týkajúce sa sveta kníh a literatúry. Aktuálny prehľad o novo pribudnutom obsahu získajú čitatelia vďaka facebookovej stránke portálu a web stránke VKJB. Prostredníctvom nich sa môžu „prelinkovať“ aj na konkrétne príspevky. „Prekliknúť“ sa na Knihy na dosah umožňujú tiež webstránky knižníc v zriaďovateľskej pôsobnosti Košického a Prešovského samosprávneho kraja. Záujem o zdieľanie obsahu portálu prejavila aj Mestská knižnica v Prahe, s ktorou VKJB pripravuje zmluvu o spolupráci.
Aj v tomto roku VKJB vďaka úspešnému projektu získala na prevádzku portálu financie z Fondu na podporu umenia. Vlani to bolo 6 tis. eur, v tomto roku 6 200. Do budúcna chce portál naďalej prinášať hodnotné a zaujímavé články, propagovať literatúru, knihy a čítanie formou, ktorá bude dostupná a zrozumiteľná širšej verejnosti. Zámerom je ešte viac rozšíriť záber pôsobnosti a nadviazať bližšie partnerstvá s vydavateľstvami a podobne sa profilujúcimi portálmi.
Okrem hlavného partnera Fondu na podporu umenia sú ďalšími partnermi projektu Košický samosprávny kraj, Priatelia Knižnice Jána Bocatia, o.z., , Knižnica P.O. Hviezdoslava v Prešove.