O láske sa toho už popísalo veľa. Nekonečná a nevyčerpateľná téma našla svoje vyobrazenie (nielen) v literatúre už od jej začiatku.  Koľko toho viete o dielach s tematikou lásky v slovenskej literatúre? Otestujte sa s nami!

Viete, že autorom najdlhšej ľúbostnej básne na svete je slovenský poet? Aká je to báseň a kto je ten básnik?
“Láska je strašne bohatá, láska tá všetko sľúbi, no ten, čo ľúbil sklamal sa, a ten, čo sklamal ľúbi.” Miro Žbirka prespieval text tejto krásnej básne. Viete ktorá to je?
Lásku ako ľúbostnú drámu prinášajú diela predstaviteľov lyrizovanej prózy. Tá sa končí buď ako v rozprávke alebo naopak tragicky. Novela Tri gaštanové kone prinesie čitateľovi napokon šťastný koniec. Jej autorom je:
Lásku, vernosť, oddanosť, ale aj súdržnosť a vnútornú silu predstavuje vzťah Michala a Hanky, hlavných postáv diela Pavla Országha Hviezdoslava:
V diele Slávy dcera ospieval Ján Kolár ľúbostný cit k žene, svojej milej Frederike Schmitovej. Zobrazil ju ako symbol slovanskej devy a nazval ju:
Láska nemáva vždy len šťastný koniec. Tragická bola láska Igora a židovského dievčaťa z obdobia slovenského štátu v románe Námestie svätej Alžbety spisovateľa:
Nad láskou a ľúbostnými citmi v dielach slovenskej realistickej drámy často víťazia majetkové záujmy. Tak je to aj v divadelných hrách Statky-zmätky a Ženský zákon, ktoré napísal:
Básnik a žena je básnická poviedka, ktorá má päť častí. Básnik vedie dialóg so ženou, ktorá ho očarila. Ktorý básnik bol inšpirovaný ženou k napísaniu tohto diela?
Stanislav Štepka je autor Hry o láske, poetickej komédie, ktorá sa venuje láske v najrôznejších podobách. V ktorom divadle mala táto hra v roku 2005 premiéru?
Knihou roka 2015 v čitateľskej ankete, ktorú každoročne vyhlasuje literárny mesačník Knižná revue, sa stala kniha Vladimíra Ballu. Upúta čiernym humorom a iróniou a v jej názve sa skrýva nežný cit. Je to: