Od detských riekaniek cez rozprávkové knižky až po dobrodružstvá zvieracích hrdinov, troch pátračov, študentov čarodejníckej školy alebo dievčenských hrdiniek. Zaspomínajte si na svoje detské knižky alebo na tie vašich detí.

Na začiatok si dáme riekanku. Doplňte posledné slovo známej riekanky. Šošovička, hrášok, fazuľa, kde ste boli tetka Zuzuľa? Bola som ja na vodičku, idem variť ...........
Dánsky spisovateľ Hans Christian Andersen napísal 168 rozprávok a je jedným z najznámejších rozprávkarov. Jeho Malá morská panna patrí k najznámejším rozprávkam na svete a asi preto na Andersenovu počesť stojí v prístave dánskeho mesta jej socha. Viete, v ktorom meste to je?
Významnými zberateľmi klasických ľudových nemeckých rozprávok a mytologických príbehov boli bratia Grimmovci. Kto by nepoznal Snehulienku, Šípkovú Ruženku, Červenú Karkulku či Janíčka a Marienku. Poznáte krstné mená spisovateľov?
Česká spisovateľka Božena Němcová mala záujem o folklór a zbierala české aj slovenské ľudové rozprávky a povesti. Filmové spracovanie rozprávky Popoluška sa stalo každoročnou vianočnou klasikou. Režisérom bol Václav Vorlíček a Popolušku si zahrala Libuše Šafránková. Aký je názov tejto filmovej rozprávky?
Ako študent sa zaoberal problematikou ľudovej slovesnosti. Zbieral a zapisoval piesne, príslovia, porekadlá, hádanky, hry, povesti a rozprávky. Pod názvom Slovenské povesti a Prostonárodné slovenské povesti vydal zozbierané ľudové rozprávky. Kto bol tým zberateľom?
Americká detektívna knižná séria pre deti a mládež Traja pátrači, spočiatku na Slovensku vychádzala pod názvom, ktorý obsahoval aj meno slávneho režiséra trilerov a hororov. Kto to bol?
Hrdinka knihy Astrid Lindgrenovej je deväťročné dievčatko s vlasmi ryšavými ako líška, spletenými do vrkočov. Hovorí si Pipi Dlhá Pančucha, býva sama vo vile Vilôčke a má opičku - Pána Galána, koňa, kufor plný peňazí a dvoch verných kamarátov Tommyho a Anniku. Pamätáte si ako sa volal jej kôň?
Mária Ďuríčková napísala knihu o dvojičkách Botkových, ktoré sú navlas rovnaké. Na námet tejto knihy vznikol aj úspešný animovaný seriál. Určite viete ako sa dvojičky volali?
Najznámejší čarodejnícky učeň vznikol vďaka fantázii J. K. Rowlingovej. Jeho osudy si získali priaznivcov po celom svete. Prvý diel série Harry Potter a Kameň mudrcov bol vydaný v roku 1997. V poslednej ôsmej časti je už Harry dospelý a kniha je v podstate o jeho mladšom synovi Albusovi. Aký je názov poslednej časti?
Obľubu detských čitateľov si získal aj malý Mikuláš. Doma je to anjelik, no aj tak sa okolo neho vždy strhne mela a on prežíva neuveriteľné dobrodružstvá. Mikuláša a jeho príbehy vymyslel spisovateľ René Goscinny a ilustroval Jean-Jacques Sempé. Goscinnyho však najviac preslávili kreslené príbehy s inými postavičkami. Viete, ktoré to boli?