V tomto kvíze o rekordoch ide väčšinou o čísla. Ak teda na ne nemáte úžasnú pamäť, bude skôr o správnych tipoch. No možno si nejaký ten číselný údaj z neho zapamätáte a neskôr ohúrite svojimi vedomosťami.

Titul This the Prophet Mohammed (Tento prorok Mohammed) je zapísaný v Guinnessovej knihe rekordov ako najväčšia kniha sveta. Kniha je vsadená do koženej väzby a jej stránky sú vyrobené z vysoko kvalitného recyklovaného papiera. Meria 5 m x 8,06 m a váži 1500 kg. Čo myslíte, koľko má asi strán?
Najmenšou knihou sveta je Teeny Ted from Turnip Town (Malý Ted z mesta Turnip). Má 30 ilustrovaných strán, ktoré nie sú spolu hrubšie ako ľudský vlas. Stránky sú vyrobené z čistého kremíka a text na nich je vyleptaný pomocou iónového paprsku. Autorom príbehu je Malcom Douglas Chaplin a knihu vyrobil jeho brat Robert Chaplin na Univerzite Simona Frasera v Kanade. Čo si myslíte, aké sú jej rozmery?
Najhrubšou publikovanou knihou zapísanou v Guinnessovej knihe rekordov je The Complete Miss Marple (Kompletná pani Marplová). Zahŕňa všetkých 12 románov a 20 poviedok o slečne Marplovej a preto má 4 032 strán a váži 8,04 kg. Koľko meria, čiže aká je hrubá, táto kniha?
Knihovníci z Verejnej knižnice Jána Bocatia v Košiciach sú držiteľmi ustanovujúceho slovenského rekordu v postavení stohu z kníh. 13. septembra 2019 sa im ho podarilo postaviť do výšky:
26. novembra 2013 bola v aukčnej sieni Sotheby's v New Yorku predaná najdrahšia kniha - kópia knihy žalmov The Bay Psalm Book. Je to zároveň prvá kniha napísaná a vytlačená na území Spojených štátov. Vydali ju puritáni z kolónie Massachusetts Bay a malo by sa jednať o verný preklad hebrejských žalmov do anglického jazyka.Za akú sumu ju vydražil americký biznismen a filantrop David Rubenstein?
Najviac napísaných kníh má na svojom konte Dame Barbara Cartlandová. Venovala sa romantickému žánru a jeden román napísala za neuveriteľných 18 dní, takže vydala približne 20 kníh ročne. Koľko kníh počas života napísala?
Od roku 1920 predala viac ako bilión detektívok v anglicky hovoriacich krajinách a približne bilión vo viac ako 45 jazykov. Viete kto je tou najpredávanejšou autorkou?
Najrýchlejšie napísanou knihou je kniha Josefa Formánka Létající jaguár v rozsahu 79 strán formátu A6. Autor písal príbeh na základe troch náhodne vylosovaných tém a rekord dosiahol 2. - 3.6. 2004 v paláci kníh Luxor v Prahe. Ako dlho mu trvalo napísanie knihy?
V roku 1789 si požičal dve knihy, pričom ich doteraz nevrátil. No a dnes dlží pokutu viac ako 300 tisíc dolárov za nevrátené knihy do knižnice. Viete ktorý americký prezident je tento najväčší dlžník?
Miniatúrne tlače sa stali módou na konci 19. storočia a z tohto obdobia pochádza niekoľko zberateľsky obľúbených knižiek. Asi najvášnivejším zberateľom knižných miniatúr je Sathaar Adoor z Indie. Pri uznaní tohto titulu certifikátormi z Guinness World Records v roku 2016 bol majiteľom koľkých unikátnych titulov knižných miniatúr?