Začína letným slnovratom a končí jesennou rovnodennosťou. Leto. Vytúžené ročné obdobie všetkých žiakov a študentov. Ale určite sa naň tešia aj ich rodičia. A vôbec ľudia väčšinou majú leto radi. Posedenia vonku, opekanie, kúpanie, výlety, čerstvé ovocie, zelenina a dlhé dni. Leto a prázdniny či dovolenky sú vďačným námetom aj literárnych a filmových diel. Pripomeňme si niektoré.  

Prázdniny, ten krásny čas bez školských povinností. Väčšina detí ich má spojené s trávením času u starých rodičov alebo tety či strýka. Aj spisovateľ Vincent Šikula vo svojej knihe trávi prázdniny v dedine Hruškovec. Ale viete u koho? Kniha sa volá Prázdniny...
Jeden z románov Julesa Verna má tiež v názve prázdniny. Skupinka chlapcov stroskotá s loďou na neobývanom ostrove a tým sa pre nich začína úplne nový život. Viete ako dlho trvali ich prázdniny? Ak viete názov románu, odpoveď na otázku je ľahká.
Autorka kníh o Pippy Dlhej Pančuche, Astrid Lindgrenová, napísala knihu o prázdninách jednej štokholmskej rodiny v mieste zvanom Saltkrakan. Román sa volá:
Jiří Menzel nakrútil podľa klasického diela českej literatúry, románu Vladislava Vančuru, film, ktorý má leto v názve, takisto ako jeho románová predloha. Viete o aké leto sa jedná?Add description here!
Úsmevný prázdninový príbeh študentky psychológie ukrýva kniha Jaromíry Kolárovej. Kniha bola sfilmovaná a hlavné úlohy si zahrala Daniela Kolářová a Jaromír Hanzlík. Ako sa kniha aj film volá?
Leto a dovolenky máme určite spojené s cestovaním, spoznávaním cudzích krajov. Jedným zo známych slovenských cestovateľov a autorov cestopisov s netradičnými názvami ako napríklad Ako išlo oko na vandrovku je ?
Aj slávny detektív Hercule Poirot občas potrebuje dovolenku. Ale nech dovolenkuje kdekoľvek, zločin si ho nájde. Nebol by to však on, aby aj zamotaný prípad nevyriešil. Na dovolenke na Ostrove pašerákov pri pobreží Devonu úspešne vyriešil vraždu známej herečky. Viete, v ktorom románe Agathy Christie to bolo?
Americký dramatik Samuel A. Taylor napísal divadelnú hru Avanti!, ktorá bola neskôr adaptovaná na film v réžii Billyho Wildera. U nás bol uvádzaný pod názvom Nebožtíci žičia láske. Na ostrove Ischia sa stretnú baltimorský obchodník Wendell a londýnska predavačka Pamela. Na mieste sa dozvedia, že ich rodičia zahynuli spoločne pri autonehode, dlhé roky boli milencami a každoročne spolu trávili dovolenku. Ktorý známy herec si zahral Wendella?
Prázdniny v Ríme, romantická komédia o novodobej princeznej, ktorá sa vzbúri proti prísnemu protokolu. V hlavných úlohách Audrey Hepburn a Gregory Peck. Audrey Hepburn dokonca za svoju úlohu získala Oscara. Spomeniete si kto film režíroval?
Autobiografické rozprávanie o vidieckych prázdninových príhodách malého Eda v čase 2. svetovej vojny bolo spracované do filmového scenára a vznikol film Po strništi bos. Viete kto je autorom literárnej predlohy i filmového scenára?