Košický kraj je na literárne osobnosti veľmi bohatý. Poznáte aspoň niektorých našich spisovateľov? Otestujte sa v našom kvíze!

Slovenský herec a divadelný režisér, patril medzi päticu prvých slovenských hercov. V rokoch 1925 – 26 pôsobil vo Východoslovenskom národnom divadle v Košiciach. Venoval sa aj dramatickej tvorbe, bol autor hier Svedectvo riaditeľa Cazaleta a Stroskotanci (obe 1939). Jeho meno nesie divadlo v jednom slovenskom krajskom meste.
Spisovateľ Karol Horák žije v Košiciach. Od roku 1965 pôsobí ako pedagóg – v súčasnosti profesor v Inštitúte estetiky, vied o umení a kulturológie Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity. Štátne divadlo v Košiciach v roku 2013 uviedlo jeho hru o košických mučeníkoch, ktorá sa volá:
V roku 1925 zmaturoval na Učiteľskom ústave v Spišskej Novej Vsi. Počas vojenskej služby uňho prepukla tuberkulóza, s ktorou bojoval po celý život. Liečil sa v Tatranských Matliaroch, a vtedy vznikla aj knižka Čenkovej deti. Do dejín slovenskej literatúry sa zapísal najmä autobiografickou prózou Jano.
Milan Lechan debutoval zbierkou aforizmov Je to láska?. Humor, najcharakteristickejšia črta jeho tvorby, je nielen neodmysliteľnou súčasťou humoristických či aforistických textov, ale výrazne preniká aj do jeho básnickej tvorby. Kde sa básnik, aforista, satirik, autor kníh pre deti a mládež v roku 1943 narodil?
Narodil sa v Spišských Vlachoch 11. 7. 1937. Uplatnil sa v próze, tvorbe pre deti a mládež, scenáristike aj rozhlasovej tvorbe. Z diel spišského rodáka sú známe napríklad Povesti z dávnych vekov (1985), Povesti zo Spišského hradu (1991), Horííí (1977) a ďalšie prózy najmä pre mladých čitateľov. Je to:
Jozef Urban sa narodil 29. novembra 1964 v Košiciach. Bol redaktorom časopisu Literárny týždenník, šéfredaktorom literárneho mesačníka Dotyky, neskôr šéfredaktorom týždenníka Mladé rozlety. Debutoval básnickou zbierkou Malý zúrivý Robinson v roku 1985, za ktorú získal Cenu Ivana Kraska. Počas svojej textárskej kariéry Jozef Urban spolupracoval s mnohými slovenskými interpretmi. Tragicky zahynul na následok havárie v roku:
Slovenský básnik, prozaik, dramatik, historik, novinár, kňaz a teológ. V rokoch 1843 – 1850 pôsobil ako nemecký kaplán v Košiciach a v roku 1850 získal miesto profesora gréčtiny na právnickej fakulte v Košiciach. Je autorom klasicistických básnických skladieb, satirických i autobiografických próz, historických poviedok, básnickej skladby Smrť Jánošíkova a mnohých drám. Známou je aj humoreska Dva dni v Chujave.
V rokoch 1945 – 1953 bol riaditeľom a režisérom Štátneho divadla v Košiciach, od roku 1954 režisérom činohry SND a profesorom Divadelnej fakulty Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Je zakladateľskou osobnosťou slovenského profesionálneho divadla. Okrem dramatických úprav a prekladov divadelných hier, je autorom dvoch pôvodných hier Chlapci na stráži (1938) a Juro Jánošík (1939). Bol to:
Milan Kolcun je certifikovaný turistický sprievodca mestom Košice. Svoje hlboké znalosti z dejín mesta i histórie jeho architektúry prezentoval niekoľko rokov v reláciách vysielaných v Rádiu TOP, Rádiu Košice a publikoval v denníku Korzár. Je autorom kníh o Košiciach. Jedna z jeho kníh sa volá:
Božena Čonková-Mačingová sa narodila v roku 1922 v Košiciach a zomrela tiež v Košiciach v roku 2017. Je autorkou rozprávok Lapajove dobrodružstvá, Nezbednosti mravčeka Štipka, Gaštanko a Gaštaník (1948), Príhody ježka Pichliača a iné rozprávky (1949). Najmenším čitateľom sa po rokoch opäť prihovorila v próze Barborka a jej babka Robotka (1989) a My spod Vrabčej skaly (2000). Na literárne námety vlastných kníh napísala televízne večerníčkové seriály: