Ak boli všetci celý rok dobrí, čakajú na Mikuláša a Vianoce odmenu. Hlavne deti sa tešia aspoň na nejaký malý darček. Teda v našich končinách. Kto a ako nosí na Mikuláša a Štedrý deň darčeky? Odkedy tieto sviatky slávime a aké sú vianočné príbehy v knihách? Otestujte sa!

Sviatok svätého Mikuláša má dlhú tradíciu. Predobrazom Mikuláša je biskup z Myry, o dobročinnosti ktorého dodnes koluje množstvo legiend. Najznámejšia hovorí o schudobnenom šľachticovi a jeho troch dcérach, ktoré sa bez vena nemohli vydať. Mikuláš hodil mešec plný zlata do okna ich domu a celú rodinu zachránil od potupy. Od akej potupy, čo hrozilo šľachticovým dcéram?

V Amerike nosí darčeky Santa Claus, ale jeho domov je v Rovaniemi na severnom polárnom kruhu. Je to administratívne a obchodné centrum provincie Laponska. V Rovaniemi sa všetko volá podľa Santu – Hotel Santa Claus, SantaPark, SantaFood, SantaSport, a najmä Santa Claus Village. Viete, v ktorom štáte sa nachádza ?

Dedo Mráz je zosobnenie ruskej legendy. U východných Slovanov je to starec, ktorý jazdí na saniach a prináša zimu. Pozdejšie sa z tohto zlého a krutého pohanského božstva stal Dedo Mráz, ktorý nosí darčeky. Čo mal zapriahnuté v saniach?

Add description here!

Rozprávku o dedovi Mrázovi, ktorý nosí deťom krásne darčeky pod vianočný stromček napísala aj slovenská spisovateľka, ktorá bola šéfredaktorkou časopisov Zornička a Slniečko či redaktorkou vydavateľstva Mladé letá. Ako sa volá?

Mikuláš každý rok navštevuje deti, aby im priniesol darčeky. Kde býva, kto mu pomáha a ako sa pripravuje na tento deň sa dozviete v knihe Istvánné Csendes. Vďaka príbehom v knižke môžete nahliadnuť do každodenného života Mikulášskej ríše. Jej názov je?

Podnetom na vznik knihy Darček pre deda Mráza, spisovateľky Zuzany Svobodovej, bola otázka jej synčeka: “A čo my dáme dedovi Mrázovi pod stromček?”. CD s príbehom knihy nahovoril slovenský herec a zabávač, ktorý miluje Slovensko. Kto to je?

Chris Van Allsburg vo svojej knihe zavedie čitateľa do života malého chlapca, ktorý pochybuje o vianočnom kúzle a že darčeky nosí Santa Claus. Kniha považovaná za vianočnú klasiku, zaujala herca Toma Hanksa tak, že presvedčil režiséra Roberta Zemeckisa, aby natočili podľa nej animovaný film. Poznáte názov knihy aj filmu?

Populárnu vianočnú knihu Dopisy Deda Mráza písal známy spisovateľ od roku 1920, aby zabavil svoje deti. Listy zachytávajú dobrodružstvá Deda Mráza, ktoré zažíva v spoločnosti vianočných škriatkov a polárneho medveďa. Spisovateľ sa preslávil knihami, ktoré boli úspešne sfilmované. Viete, kto to je ?

Santa Clausove sane ťahajú soby. Je ich deväť a ich mená sú Dasher, Dancer, Prancer, Vixen, Comet, Cupid, Dunder, Blixem. Poznáte meno deviateho, toho s červeným nosom?

Často deti nedostanú darček od Mikuláša len tak, musia mu niečo zaspievať alebo zarecitovať. Z detstva si asi pamätáte nejaký ten veršík či riekanku. Skúste doplniť túto. Čo má Mikuláš pre neposlušného Jožka? Pred oknom - za oknom stojí Mikuláš, povedz nám deduško, čo v tom koši máš. Pre dobrú Aničku medovú paničku a pre zlého Jožka...

K vianočnej klasike určite patrí Vianočná koleda od Charlesa Dickensa. Lakomec s tvrdým srdcom a kyslým výrazom na tvári dostane tajuplnú návštevu, ktorá ho vyľaká, no dokáže mnohé v jeho živote zmeniť. Kto by si nepamätal meno toho starého chamtivca.

Rozprávka o sile lásky a priateľstva, ktorá roztopí aj ľadové srdce. O odvážnej Gerde a jej dlhej ceste po zamrznutej krajine do paláca Snehovej kráľovnej, aby zachránila kamaráta Kaia. Originálna rozprávka bola vydaná 21. decembra 1844 a dočkala sa mnohých filmových, televíznych i muzikálových spracovaní. Poznáte určite jej autora.

Pôvodne temnú novelu Luskáčik a Myší kráľ, nemeckého spisovateľa E. T. A. Hoffmanna, prepísal do detskej podoby Alexander Dumas. Symbol Vianoc po celom svete však z nej urobil až balet hudobného velikána. Viete, kto je autorom baletu Luskáčik?

Vianoce a Štedrý večer si nevieme predstaviť bez tradičných vianočných oblátok s medom. V zbierke poviedok Dve cesty im jednu poviedku venoval aj slovenský spisovateľ. Ktorý?

Epická básnická skladba Vianočná pošta je o tajomstvách Vianoc. Je to príbeh dieťaťa, súčasného i Božieho, pre deti aj dospelých. Jej autorom je slovenský básnik:

Kresťanské Vianoce majú pôvod v starovekom Ríme. Rimania každoročne v čase zimného slnovratu usporadúvali festival, ktorým oslavovali návrat boha ohňa a úrody. Ľudia sa vtedy sobášili, vymieňali si dary a rozdávali jedlo chudobným. Tieto slávnosti sa volali?

Spočiatku kresťania príchod Božieho syna neslávili. Mesto Rím slávilo prvýkrát narodenie Ježiša Krista až 25. decembra 336. Vianočnou tradíciou, symbolicky pripomínajúcou narodenie Ježiša Krista, sa stalo stavanie betlehemov. Viete, kto ho spopularizoval?

História ďalšieho symbolu Vianoc sa začala písať v Nemecku. Spočiatku to bol malý stromček alebo väčšia vetvička zdobená ovocím, orieškami, sladkosťami či symbolickou ozdobou. Prvé mesto, v ktorom stál vianočný stromček na námestí, ale bolo pobaltské. Ktoré?

U nás nosí darčeky pod vianočný stromček Ježiško, v USA a Kanade Santa Claus, v Anglicku je to Father Christmas, ktorého vo Francúzsku volajú Pére Nöel. Ale viete kto nosí darčeky v Rumunsku?

Joseph Mohr a Franz Xaver Gruber, autori najznámejšej vianočnej koledy Tichá noc, netušili že jej kúzlo pretrvá storočia. Prvýkrát ju uviedli v Kostole sv. Mikuláša v rakúskom Oberndorfe 24. decembra v roku: