Každá kniha, ktorá sa stala predlohou pre film, je niečím výnimočná.  Viete, ktoré knižné bestsellery či diela klasickej literatúry mali v sebe niečo, čo oslovilo tvorcov filmov? Otestujte si vedomosti v našom kvíze!

Podľa bestselleru Maria Puza Krstný otec bol natočený v roku 1972 rovnomenný film. Krstný otec získal Oscarov za najlepší film a najlepší scenár. Marlon Brando získal Oscara ako najlepší herec za úlohu Krstného otca. Spoločnosť Paramount prekvapujúco zverila réžiu filmu vtedy mladému režisérovi. Bol to:
Prvé filmová podoba románovej klasiky ruskej literatúry Anna Karenina pochádza už z roku 1914 a celkovo má tento román 14 filmových a televíznych adaptácií. Posledný film v hlavnej úlohe s Keirou Knightley je z roku 2012. Kto je autor románu?
Baladická novela Margity Figuli Tri gaštanové kone sa tiež dočkala filmového spracovania. Režisér Ivan Balaďa obsadil do úlohy citovo založenej Magdalény Martu Terenovú a jej nápadníka Zápotočného, bezohľadného sebca a násilníka, zveril:
Román Alexandra Dumasa je u filmárov takisto veľmi obľúbený. Má už 29 filmových podôb a okrem toho bol viackrát spracovaný aj do televízneho seriálu. Príbeh D’Artagnana a jeho priateľov mušketierov je stále divácky atraktívny. Viete ako sa traja mušketieri volali?
Jeden z najčítanejších a najobľúbenejších románov britskej spisovateľky Jane Austenovej bol filmovo stvárnený takmer 30 krát. V roku 2005 si postavu Elizabeth Bennet zahrala Keira Knightley. Ide o román:
Bedári je dielo, ktoré má viac ako 50 filmových adaptácií. V jeho muzikálovom spracovaní zažiaril Hugh Jackman. Autorom románu je:
Tisícročná včela je film režiséra Juraja Jakubiska, ktorý prenáša na filmové plátno ságu murárskeho rodu Pichandovcov z Liptova. Skvelé herecké výkony, nezameniteľný režijný rukopis a hudba Petra Hapku ho zaradili do zlatého fondu československej kinematografie. Film vznikol podľa rovnomennej knihy spisovateľa:
Podľa románu Kena Keseyho, ktorého dej sa odohráva v psychiatrickej liečebni, natočil režisér Miloš Forman film Prelet nad kukučím hniezdom v hlavnej úlohe s Jackom Nicholsonom. Ako sa volala knižná predloha?
Asi najviac filmových podôb má hororový príbeh grófa Draculu. Prvýkrát bol sfilmovaný v roku 1931 a postavu upíra Draculu si zahrali aj Christopher Lee či Gary Oldman. Kto je autor románu Dracula?
Narodila sa v Prahe ako jediná dcéra ukrajinského emigračného básnika Vasila Kločuraka. Za svoju literárnu činnosť dostala rad ocenení. V roku 1994 Českého leva v kategórii Najlepší scenár za film Díky za každé nové ráno. Spisovateľka je súčasne autorkou jeho románovej predlohy. Je to: