Sviatok všetkých svätých, Pamiatka zosnulých, Dušičky. Sviatky, počas ktorých spomíname na tých, ktorí už nie sú medzi nami, navštevujeme cintoríny, zapaľujeme sviečky na hroboch a zdobíme ich kvetmi. Naše sviatky, ale aj v anglicky hovoriacich krajinách obľúbený Halloween, sa dostali do kníh, povestí, hudby aj filmov.  

Predvečer Všetkých svätých sa oslavuje v noci z 31. októbra na 1. novembra. V dávnych časoch sa Kelti v túto noc lúčili s letom, ktoré patrilo bohyni života a vítali vládu kniežaťa smrti Samhaina, ktorý vládol zime. Verili, že v túto magickú noc sa duše mŕtvych vracajú na zem a snažia sa ovládnuť všetko živé. Obliekali si strašidelné masky a maľovali sa vo viere, že v prestrojení:
Naylorovi sú bežná moderná rodina. Údržbár Harris a jeho manželka Lynn vychovávajú dve školopovinné deti. Všetci však majú pred sebou veľa tajomstiev. S blížiacim sa Halloweenom zdanlivý pokoj začínajú narušovať nevysvetliteľné hlasy a javy. Kniha Briana Jamesa a Normana Prentisa Deti Halloweenu je:
Halloween je aj o výzdobe. Vyšli knihy, ktoré sú plné nápadov a inšpirácií a prinášajú návody, ako si vyrobiť rôznych strašiačikov a ozdôbky na Halloween. Takou je napríklad aj kniha autoriek Ivy Hoňkovej a Vladimíry Hoňkovej Halloween. Typická halloweenska ozdoba sa vyrezáva z:
Všetko začalo skupinou výtržníkov, ktorá každý rok na Halloween zakladá požiare a vykráda byty. Erik sa vracia zo záhrobia, aby sa pomstil pouličnému gangu za svoju smrť a smrť svojej snúbenice. Tento román v obrazoch sa stal známy vďaka filmovej adaptácii. Pri jej natáčaní nešťastnou náhodou zomrel herec Brandon Lee. Román Jamesa O´Barra aj film sa volajú rovnako. Ako?
Na Dušičky v roku 1999 otrasie ospalým západoslovenským mestečkom brutálna vražda štvorčlennej rodiny. Nepravdepodobný páchateľ je prichytený a zatknutý na mieste činu a neskôr umiestnený do psychiatrickej liečebne. Napínavý román o priateľstve a zrade, odvekom Zle, rodinných putách a nečistej láske Na Dušičky zomrieš je z pera slovenského spisovateľa:
Hororový mág John Carpenter definoval žáner slasher filmov a inšpiroval mnohých filmárov k podobným, často kvalitným počinom. Jeho film Halloween utkvie každému v pamäti najmä skvelými zábermi a mrazivou hudbou. Autorom hudby je:
Sviatok Všechsvätých inšpiroval mnohých skladateľov k vytvoreniu duchovných diel na biblické i liturgické texty. V predvečer sviatku Všetkých svätých 31. októbra 1725 bola prvýkrát uvedená kantáta "Gott, der Herr ist Sonn und Schild". Jej názov by sa dal preložiť " Hospodin Boh je naše slnko a štít". Autorom je nemecký barokový skladateľ:
Na dušičky pozor dejte, do mechu v lese si nelehejte. Světy se prolnou na dušičky, tak buďte doma a zapalte svíčky.? Radí vo svojej piesni Dušičky známy český spevák a skladateľ, v minulosti pôsobiaci pod pseudonymom kouzelník Žito. Kto je autorom piesne ?
Pieseň Mariky Gombitovej Novembrové chryzantémy je tiež venovaná spomienke na našich zosnulých. Vznikla skôr, no prvýkrát zaznela až 30.10.1992 na rádiu Slovensko 3 a o pár dní, 21.11.1992, porazila súperiace piesne v rozhlasovej súťaži Hity našej Dity. Hudbu zložila sama Marika, text piesne napísal jeden z najlepších slovenských textárov. Bol to:
Zapadlo slniečko, tajšli Svätí všetci: Dobrú noc vám! — Chlapci, budeme pri svieci! To je záver básne Na Všechsvätých, ktorá bola prvý raz uverejnená v Spisoch básnických v roku 1861. Jej autorom je významný slovenský básnik 19. storočia. Báseň napísal: