Veľká noc je najväčší kresťanský sviatok. Časovo sa zhruba prekrýva s pohanskými oslavami príchodu jari.  Veľkonočné sviatky a ich tematika našla tiež svoje miesto v literatúre. Priblížme si veľkonočné tajomstvo a knihy, ktoré sa odohrávajú na jeho pozadí.

1. Veľká noc je pre kresťanov oslavou zmŕtvychvstania Ježiša Krista po jeho ukrižovaní. Približne v tom istom čase v roku sa slávi aj významný židovský sviatok, ktorý úzko súvisí aj s kresťanskou Veľkou Nocou. Na ktorý židovský sviatok sa pýtame?
2. Ukrižovanie Ježiša Krista sa udialo v prvom storočí v Palestíne a je to historická udalosť uznávaná aj nekresťanskými zdrojmi. Ako znie slovenský preklad názvu vrchu Golgota, kde bol popravený?
3. Mnohé veľkonočné symboly sa už vyskytujú v predkresťanských tradíciách. Jedným z nich je sviečka. V mnohých kultúrach je chápaná ako znamenie života. Ako jeden zo symbolov kresťanskej Veľkej noci predstavuje:
4. K týmto sviatkom patria aj tradičné jedlá. Mazanec, veľkonočná plnka, veľkonočná hrudka, šunka, vajíčka, klobása, chren, pečený baránok, či už mäsový alebo zo sladkého cesta. To všetko patrí na veľkonočný stôl. Ako sa volá koláč z kysnutého cesta, ktorý sa podáva k šunke?
5. Pohanská Veľká noc bola oslavou nového zrodenia a plodnosti. Zvyk polievania a šibania je prevzatý od starých Slovanov. Oblievanie bolo očistou, voda mala zmyť všetko zlé. Viete, čo mala priniesť dievčatám šibačka?
6. Na Veľkú noc roku 1974 na ostrove Valö došlo k tragédii. Bez stopy zmizla celá rodina okrem ročnej dcérky Ebby. V jedálni zostal slávnostne prestretý stôl, no všetci sa stratili. Jedna z najúspešnejších švédskych autoriek Camilla Läckberg rieši túto záhadu vo svojom krimi románe. Aký je jeho názov?
7. Nóri majú ojedinelý veľkonočný zvyk. Veľká noc sa nesie v znamení detektívok a krimi a vznikol tak pojem Påskekrim. Tradícia začala v roku 1923, kedy bola v tlači uverejnená reklama, ktorú Nóri mylne pochopili ako výzvu na vyriešenie záhady. Bola to reklama na:
8. Romain Rolland vydal v roku 1920 psychologickú novelu, ktorú napísal inšpirovaný skutočnou udalosťou, keď na Veľký piatok 1918 nemecké vojská bombardovali Paríž a obeťami sa stali aj jeho priatelia. Ako sa táto novela volá?
9. Richard Yates, americký spisovateľ beletrie stotožňovaný s obdobím „Age of Anxiety“(Vek úzkosti), je autorom knihy, ktorá má Veľkú noc priamo v názve. Je to :
10. Jean Poiret, rodným menom Jean Poiré, bol francúzsky herec, režisér, scenárista a autor divadelných hier. Zaznamenal úspech s divadelnou hrou Veselú Veľkú noc, ktorá bola v roku 1984 sfilmovaná v hlavnej úlohe s Jean-Paulom Belmondom. Ale jeho najúspešnejšia divadelná hra sa dočkala filmovej podoby nielen vo Francúzsku, ale aj v USA. Ako sa volá?
11. Na Veľkonočnú nedeľu v roku 1722 pristal na ňom holandský moreplavec Jacob Roggeven a pomenoval ho Veľkonočný ostrov. Nachádza sa v južnej časti Pacifiku, na východnom okraji Polynézie. Preslávili ho obrie sochy moai v tvare gigantických hláv s kúskami tiel zabudovanými v zemi. Ktorému štátu patrí?
12. Kultový film z roku 1955 sa začína na Veľkonočnú nedeľu. Film o neľahkom dospievaní a generačných konfliktoch bol predposledným filmom Jamesa Deana. Nie je to klasický veľkonočný film, ale aj tak chceme vedieť jeho názov.
13. Populárne nemecké autorky pre deti Liane Schneider Janina Görrissen spracovali do knižnej série každodenné zážitky a príbehy dcéry Liane Schneider. Aj hlavná hrdinka týchto knižiek bola pomenovaná podľa nej. Jedna z týchto kníh je o tom ako oslavuje Veľkú noc. Aké je jej meno?
14. Veľkonočné zvyky majú v jednotlivých krajinách rôznu podobu. V Litve napríklad majú veľkonočnú babku v kočiari, v ktorom má zapriahnuté zajačiky a rozváža veľkonočné vajíčka. Obyvatelia Litvy sú tiež veľmi poverčiví a preto, ak nechcete, aby ste sa v lete stretli s hadom, nesmiete na Veľkonočnú nedeľu uvidieť.....