Asi každý aspoň občas siahne po detektívke. Od klasických detektívnych románov, cez napínavé trileri až po dnes tak obľúbené trochu drsné severské detektívky. Aj keď nie ste vyslovene fanúšik takýchto kníh, určite poznáte mená slávnych literárnych detektívov aj najznámejších autorov dobrých kriminálnych románov.
Označenie detektívka pochádza z latinského slova détegere - odkrývať, odhaľovať. Za prvú detektívku je pokladaná poviedka Vraždy v ulici Morgue z roku 1841. Viete, kto ju napísal?
Sir Arthur Conan Doyle bol škótsky spisovateľ pôvodným povolaním lekár. Jeho tvorba obsahuje okrem detektívok, aj historické a fantastické poviedky a romány, drámy, poéziu i literatúru faktu. Vytvoril postavu jedného z najslávnejších fiktívnych detektívov na svete, ktorý sa objavil aj v množstve filmov a seriálov. Určite ho poznáte.
Detektív z pera Rexa Stouta je tučný génius s originálnymi vyšetrovacími metódami. Pestuje orchidey, skoro nikdy nevychádza z domu a napriek tomu vyrieši každý zločin. Prvý raz sa objavil v románe Zmija v roku 1934. Kto to je?
Kriminálny seriál natočený podľa série románov švédskeho spisovateľa Henninga Mankella nás zoznámi s čestným policajným komisárom. Odohráva sa v meste Ystad a v jeho okolí, juhovýchodne od mesta Malmö. Seriál sa volá rovnako ako jeho hlavný hrdina Kurt. Ide o seriál:
Najznámejšou ženskou autorkou detektívnych románov je určite Agatha Christie. Prvý detektív, ktorého vytvorila, bol Hercule Poirot. Až neskôr prišla na scénu ďalšia úspešná amatérska detektívka, milá staršia dáma, slečna Jane Marplová. Viete ako sa volala kniha, v ktorej sa prvýkrát objavila?
V knihách Elleryho Queena prípady rieši dvojica detektívov, otec Richard a syn Ellery Queenovci. Richard je inšpektor newyorskej polície a Ellery je amatérsky detektív so záľubou v knihách. Ellery Queen je pseudonym. Kto v skutočnosti príbehy písal?
Joanne K. Rowlingovú preslávila knižná séria Harry Potter, ktorá vzbudila svetový záujem a získala množstvo cien. Viete ale, že pod pseudonymom Robert Galbraith píše tiež detektívky. Ako sa volá jej prvý detektívny román, ktorý vyšiel v roku 2013?
Stvoril ho americký spisovateľ Raymond Chandler. Prvýkrát sa objavil v románe Hlboký spánok a dostal aj niekoľko filmových podôb. Nemá najlepšiu povesť. Holduje alkoholu, cigaretu ani nevyberá z úst, je stálym návštevníkom verejných domov a typické je jeho sarkastické vyjadrovanie. Napriek tomu, či práve preto, je považovaný za synonymum súkromného detektíva. Kto je to?
Detektív so šľachtickým titulom, erbom a rodokmeňom lord Peter Wimsey je hrdinom detektívnych románov anglickej spisovateľky, slávnej predstaviteľky klasickej anglickej školy. Jej meno určite poznáte.
Tento bývalý džokej sa preslávil ako autor detektívok z dostihového prostredia. Prostredie dostihových dráh, koní a džokejov je autorovi blízke. Popisuje ho so znalosťou a svojich hrdinov dostáva často do veľmi dramatických situácií. Romány majú švih a určite nikdy nenudia. Viete, ktorý britský spisovateľ to je?
Asi najznámejším predstaviteľom severského krimi románu je spisovateľ, ktorý do sveta fiktívnych detektívov stvoril Harryho Holea. Prvýkrát sa s ním stretávame v románe Zrada v roku 2008. Odvtedy už zavítal aj na plátna kín. Poznáte meno jeho literárneho otca?
Hlavnou postavou jej románov je doktorka Temperance Brennanová, forenzná antropologička a populárna autorka detektívnych románov. Sama autorka je takisto forenzná antropologička. Knihy boli natoľko úspešné, že sa stali predlohou televízneho seriálu a spisovateľka sa stala jeho producentkou. Viete, ktorá spisovateľka to je?
O jeho pravej identite sa na verejnosti vedú spory. Píše pod pseudonymom a hlavnou postavou jeho románov je detektív Richard Krauz. Všetky jeho knihy vyšli vo vydavateľstve SLOVART a dá sa povedať, čo kniha, to bestseller. Poznáte pseudonym úspešného slovenského autora detektívok?
Začiatkom roku 2020 zomrela americká spisovateľka, autorka viac ako päťdesiatich detektívnych románov. Mnohé z nich sa dočkali aj filmovej či televíznej adaptácie. Nazývali ju aj kráľovná napätia. Ako sa spisovateľka volala?
Detektív, ktorý má rád whisky a bez fajky si ho ani nevieme predstaviť. Drží sa klasických vyšetrovacích metód, je veľmi inteligentný, no riadi sa aj intuíciou a vyzná sa v ľuďoch. Komisár Jules Maigret žije v Paríži, ale jeho tvorcom je Belgičan. Viete jeho meno?