Radi sa bojíte? Tak potom kniha poviedok R. Pupala Čierny zošit je aj nie je pre vás. Nachádzajú sa v nej totiž príbehy, ktoré nie sú len typicky žánrovo hororové. Sociálne pozadie a témy, ktorým sa Pupala venuje, sú až mrazivo realistické. Ich diapazón je široký: od nefunkčných a tragických rodinných vzťahov, cez zobrazenie životov ľudí z okraja spoločnosti  až po sociálnu opustenosť či empatické tvarovanie  psychicky chorých ľudí. Prostredníctvom nich autor opisuje skutočnosť, ktorá je ešte hroznejšia ako tradičné hororové príbehy, pri ktorých zvyčajne behá mráz po chrbte.

Preto ak čakáte hororové príbehy v konvenciách populárnej literatúry so všetkými monštrami, magickými vecami či miestami, pri ktorých uniknete do sveta fikcie, budete možno sklamaní. Autor mnohé témy a scény len načrtáva, čítanie týchto poviedok si okrem obrazotvornosti vyžaduje aj zostup do podvedomia  Avšak, hororové prvky a motívy sú v knihe funkčne použité a príbehy sa dajú v prvom pláne vnímať aj ako žánrové písanie. Stretnete v nich mužíčka s tvárou starého dieťaťa, agresívne dieťa so žltým nožíkom, nechýba desivá bábika, zmiznuté dieťa, čudný les či opustený dom na konci dediny s tajomnými a temnými obyvateľmi.

Ak obľubujete žáner poviedky, určite siahnite nielen po tejto knihe tohto talentovaného slovenského poviedkara. Určite vás milo prekvapí, že aj slovenskí autori sú rovnako kvalitní ako zahraniční.

Knihu odporúča: Stanislava Sivčová

Kniha v našom katalógu