Šikovná remeselníčka zo Sene

Materiály ako pálka, slama a kukuričné šúpolie sú základom remesla, ktoré si osvojila Eva Krivdová Horváth. Jej výtvory prinášajú radosť i osoh množstvu ľudí. V pobočke Terasa ich môžeme obdivovať od 19. novembra.

Eva Krivdová Horváth vyrastala v Seni a tkanie na krosnách, obrábanie pôdy, pestovanie ovocia a zeleniny či chovanie hydiny bolo každodennou prácou. Dedičstvo toho „starého sveta“ ju priviedlo aj k láske k ľudovým tradíciám. Rozhodujúcimi sa stali najmä návštevy remeselníckych trhov. Remeselné výrobky a remeselnícka zručnosť ju očarili tak, že sa rozhodla vyštudovať tradičné ľudové remeslo v budapeštianskej Hagyományok Háza.

Výrobky z kukuričného šúpolia alebo slamy sú známe, ale Eva používa pálku širokolistú či úzkolistú, na ktorú sa takmer zabudlo. Z tohto materiálu  sa vyrábali rohože, tašky, papuče, klobúky, používala sa aj ako strešná krytina či izolácia medzi okná a do sudov. Ona z nej tvorí ošatky a podsedáky, dokonca koberec, ale aj nábytok, napríklad vrch stoličiek. Svoje remeslo odovzdáva ďalej na tvorivých dielňach a kurzoch pre deti i dospelých, doma aj v zahraničí. Dnes je už lektorkou ÚĽUV-u. Vystavovala nielen u nás, ale tiež v Maďarsku, Belgicku a Anglicku.  Jej anjelikovia a srdce zo slamy reprezentovali Košický kraj aj v  Bruseli počas Dňa otvorených dverí, ktorý sa každoročne koná v inštitúciách Európskej únie.

Výstava je prístupná v pobočke Terasa na Triede SNP 48/A od 19. novembra 2021 do konca januára 2022 počas otváracích hodín knižnice.