Verejná knižnica Jána Bocatia v Košiciach predstavuje tvorbu Jozefa Sikoru – umelca, ktorý sa venuje výrobe remeselných šperkov z medeného drôtu. Výstava, ktorá je čitateľom a širokej verejnosti prístupná v pobočke Terasa, Tr. SNP 48/A, Košice od 2. marca 2022 do 2. mája 2022, predstavuje výber z tvorby autora. Dostupná je vo výpožičnom čase knižnice.

Príbeh autora:

Jozef Sikora sa živí tvorbou vlastných šperkov už viac ako tridsať rokov. Ako vyučený zámočník chcel ujsť od svojho robotníckeho osudu, a tak v roku 1986 začal vyrábať šperky a predávať ich na jarmoku. Svoje prvé návrhy musel nosiť socialistickej umeleckej komisii na schválenie, keďže nebol vyštudovaný umelec. V socializme bol nedostatok pekných vecí, a tak na prvých jarmokoch predal všetko čo vytvoril, a mohol si splniť svoj hipiesácky sen o slobode. Dal výpoveď v práci a od roku 1988 žije ako slobodný dlhovlasý umelec.

Po nežnej revolúcii predával výrobky aj s dvomi kamarátmi na Hlavnej ulici, čím kompenzovali Košiciam Karlov most. Na jarmokoch už nemusel predávať medzi priekupníkmi šušťákov a digitáliek, ale postupne vznikali remeselné uličky alebo celé remeselné jarmoky, ako napríklad jarmok Európske ľudové remeslo v Kežmarku či Dni majstrov v Bratislave.

Od práce s kožou a keramikou sa prepracoval k medenému drôtu. Vytvára vlastné návrhy šperkov, v ktorých vychádza z univerzálneho jazyka geometrie, objavujúceho sa vo všetkých kultúrach sveta. Špirály, trojuholníky, štvorce, kruhy, elipsy – všetko je tvarované ručne, pričom dbá na harmóniu a dynamiku tvaru a čistotu a eleganciu prevedenia. Tvorí malé série cenovo dostupných šperkov pre každodenné nosenie. Stačí mu na to deka na zemi, kladivo, kliešte, kovadlina a zelený čaj.

Popri tvorbe špekuluje o vesmíre, gravitonoch, teórii strún či kolonizácii Marsu. Pestuje sukulenty a bonsaje a občas si zahrá na gitare alebo na bicie. S rodinou žije v kamennom dome v Nižnom Klátove pri Košiciach. Šperky môžete nájsť v predajniach Úľuv, alebo na remeselných jarmokoch.

(napísal jeho syn Erik Sikora)

Viac z tvorby autora nájdete na stránkach:

Sikora Šperky – facebookova stránka autora

Sikora – predaj  šperkov na stránke sashe.sk