Kambodža. V minulosti prosperujúca krajina, hrdiaca sa bohatou kultúrou, preslávená  najväčším chrámovým komplexom na svete, obdivovaným Ankor Vatom. V súčasnosti  však patriaca k tým najchudobnejším. Príčiny tohto zvratu môžeme sledovať cez  príbeh malej kambodžskej princeznej.

Rámi, ktorá práve oslávila piate narodeniny, je najstaršou dcérou princa a žije  v kráľovskom paláci, obklopená krásou, bohatstvom a láskou celej rodiny. Do tohto nádherného pokojom prežiareného sveta ako mračno zasiahne revolúcia a  k moci v krajine sa dostávajú Červení Kméri.  Postupne sledujeme vzostup i pád režimu, ktorý napriek tomu, že trval  iba štyri roky, vyžiadal si takmer dva milióny  obetí na životoch obyvateľov Kambodže  a uvrhol ju  z predtým najlepšie prosperujúcej krajiny regiónu o tridsať  rokov späť. Spolu s Ráminou rodinou  zažijeme evakuáciu a presídlenie  všetkých obyvateľov z miest na vidiek, úmornú prácu na ryžových poliach i pri stavbe megalomanskej priehrady.  Režim je tak krutý a  práca tak úmorná, že ľudia každodenne umierajú po stovkách. V krajine vládne teror a i najmenší priestupok sa trestá smrťou. Na zoznam zakázaných vecí sa dostáva škola, noviny, televízia, znalosť cudzieho jazyka, vlastnenie knihy alebo len obyčajné nosenie okuliarov. Nečudo, že si tento šialený experiment  neskôr vyslúži  prívlastok ako druhý najkrutejší režim sveta.

Ak však čakáte, že „V tieni Banyanu“  pôjde iba o  biografiu zla v podobe Pol Potovho režimu, veľmi sa mýlite.  Mňa nakoniec „dostal“  neuveriteľne poeticky vyobrazený vzťah medzi manželmi,  medzi otcom a dcérou, matkou a dcérou,  pôsobivo vykreslená rodinná súdržnosť a  sila obety v mene lásky.  A aj keď príbeh  poukazuje na obrovské zlo, ktorého sme my ľudia schopní a zdvíha varovný prst, zároveň dáva aj nádej. Nádej v podobe dobra, ktoré nad všetkou tou krutosťou   nakoniec víťazia.

Knihu odporúča

Mgr. Andrea Moravčíková