Druhý život Vendulky V.

V marci 1943 vznikla v Prahe fotografia dvanásťročného židovského dievčaťa, ktorá sa neskôr stala symbolom holokaustu. Fotograf Jan Lukas sa vtedy prišiel rozlúčiť s rodinou Vogelovcov, ktorá sa chystala do transportu. Vendulka Vogelová prežila vojnové hrôzy a reportér týždenníka Respekt Ondřej Kundra ju takmer po osemdesiatich rokoch vypátral v USA, kde po vojne emigrovala. Nechala sa presvedčiť, aby mu o svojom živote a priateľstve s Janom Lukasom porozprávala. Vendulka prežila Terezín, Osvienčim aj pochod smrti a z rozhovorov vznikol reportážny román.

Výstava na dvanástich paneloch mapuje príbeh Vendulky Vogelovej. Spája fotografie Jana Lukasa, ktorý  Vendulkinu rodinu fotografoval do posledného okamihu pred ich odchodom do transportu, a Kundrove literárne spracovanie tohto príbehu.

Jan Lukas bol český fotograf, ktorý sa stal legendou českej fotografie, jeden z prvých zakladateľov českej fotoreportérskej tradície a humanitnej fotografie. Ľudia na jeho fotografiách sú tvorcovia dejín, známe osobnosti kultúry, ale tiež ľudia, ktorých dejinné udalosti zasiahli či bezmenní ľudia v dave z prelomových historických udalostí.

Výstava v centrálnej požičovni Verejnej knižnice Jána Bocatia (Hviezdoslavova 5) sa realizuje v rámci Dní českej kultúry 2020 a potrvá od 7. do 30. októbra, prístupná je vo výpožičnom čase knižnice.