Z netradičných materiálov – výstava handmade kabeliek a hračiek

Verejná knižnica Jána Bocatia v Košiciach vás srdečne pozýva na výstavu Z netradičných materiálov, ktorá  bude prístupná od 2. júna do 2. júla 2021 v priestoroch pobočky KVP (Hemerkova 39) vo výpožičnom čase knižnice.

Ing. Jarmila Hricišinová pochádza z Levoče a žije v Spišskej Novej Vsi. Hoci vyštudovala strojnícku fakultu, ručné práce sú jej celoživotným koníčkom. Vyskúšala už takmer všetko: macrame, pletenie, paličkovanie, vyšívanie, háčkovanie, dekupáž, falošný patchwork atď. Okrem háčkovania hračiek sa venuje výrobe ecoist papierových kabeliek. Jej výrobky môžete nájsť na stránke Hjaja handmade – ecoist kabelky.

Technika Ecoist výroby kabeliek vznikla v Mexiku, kde väzni vyrábali kabelky z obalov na cukríky, preto je známa aj ako ecoist candy bagg. Kabelky sa vyrábajú z papiera. Papier sa nareže na dieliky a jedna strana sa oblepí nepremokavou fóliou, dá sa použiť aj lepiaca páska. Dieliky sa zakladaním zložia do pásov a jednotlivé pásy sa ručne zošívajú. Veľkosť dielikov či dĺžka pásov a ich počet je východiskom pre tvar a veľkosť výrobku. Keďže každý dielik je potiahnutý fóliou ešte pred zložením a skladaním, taška je 100% vodeodolná. Jednotlivé dieliky sú 3 x ručne zošívané. Zapínanie je na zips alebo magnet. Takáto kabelka je ľahučká, štýlová, tvarovo stála. Nosnosť veľkej kabelky je cca 5kg.

Viac z autorkinej tvorby nájdete na facebookovej stránke:

Hjaja handmade – ecoist kabelky

Jarkine čarovanie háčikom

E-mail: hjajka@gmail.com