Ešte ako študentka strednej školy som sa občas zastavila v parku a pozorovala pri maľovaní malého sympatického muža. Vtedy som vôbec netušila, že je to významný košický výtvarník – Ľudovít Feld, prezývaný Lájos báči. Práve on je hlavnou postavou knihy V tmavých uličkách.
Autor diela na pozadí fiktívneho stretnutia s Ľudovítom Feldom, rozpovedal umelcov životný príbeh, ktorý naozaj nebol radostný. Majster Feld sa narodil v početnej židovskej rodine s výraznou telesnou vadou, bol totiž malého vzrastu – lilipután. Mal však veľký talent na kreslenie. Študoval na vychýrenej súkromnej grafickej škole Eugena Króna v Košiciach, potom na Akadémii výtvarných umení v Budapešti. Počas druhej svetovej vojny sa dostal do koncentračného tábora. Pre Jozefa Mengeleho, známeho pod prezývkou Anjel smrti, mal portrétovať osobité typy zajatcov, teda ľudí, ktorí mali telesný alebo mentálny hendikep. Kreslenie Mengeleho zverstiev mu vlastne zachránilo život.
Po vojne žil Ľudovít Feld krátko u svojej sestry v Bratislave, ale vrátil sa do rodných Košíc, kde prežil skoro celý svoj život, viac – menej osamotený.
Knihu odporúča
Ing. Jana Krešáková