“Keď o nej hovorili, značili si pery krížikom alebo urobili rukou nahnevaný pohyb, ako keď sa odháňa osa, akoby sa jej báli.”

Volajú ju Špina, ale jej meno je Maddalena. Je večne špinavá, drzá, nebojácna a dospelí o nej hovoria ako o zlej chorobe. Naopak Francesca pochádza zo sveta vyberaných spôsobov, je pekne oblečená a vie ako sa má správať.

Román Špina je o priateľstve dvoch malých dievčat za čias fašistického Talianska, kedy sa meno Mussolini muselo vyslovovať so zbožnou úctou. Dej sa odohráva v meste Monza v čase taliansko-etiópskej vojny.

Francesca každý deň sleduje z mosta dievča, ktoré sa hrá pri rieke aj so svojimi dvoma kamarátmi, až sa jedného dňa ich svety spoja. Aj napriek nesúhlasu Francescinej rodiny sa z nich stanú nerozlučné priateľky. Spoločne zdolávajú nástrahy sveta dospelých a Maddalena učí Francescu ako sa nebáť povedať svoju pravdu a neposlúchať.

V knihe sa Beatrice Salvioni okrem iného venuje aj rodine, domácemu násiliu, dospievaniu a postaveniu žien v spoločnosti.

Autorka píše pútavým jazykom a knihu prečítate na jeden nádych.

Knihu odporúča: Natália Kampeová

Kniha v našom katalógu