Hlavnou postavou tejto útlej knihy je sedemnásťročné dievča Mia, ktoré sa len snaží žiť každodenný život stredoškoláčky. Ako tuctová teenagerka však nebude nikdy – a to kvôli jej hendikepu – takmer úplnej slepote.

Kniha veľmi citlivo a aj hlboko vykresľuje bežné problémy, s ktorými sa stretávajú zrakovo znevýhodnení ľudia – necitlivé reakcie prostredia, samota, obavy z budúcnosti, čo aj Mii neumožňujú bezstarostné prežívanie študentského života. Do toho ako teenagerka rieši problémy, s ktorými sa bežne stretávajú mladí ľudia – smrť starého rodiča, vzťahové problémy medzi rodičmi, zrada najlepšej kamarátky, výsmech či šikana v škole. Vyrovnávať sa s problémami jej pomáha fotografovanie, ktoré sa stáva nielen je koníčkom, záchranou pred vonkajším svetom, no aj spôsobom sebavyjadrenia, v ktorom nachádza svoje ďalšie životné smerovanie. Oporou je jej aj Peter, z instagramového fanúšika sa stáva jej ozajstný priateľ a prvá láska.

Napriek tomu, že kniha je písaná jednoduchým jazykom a ľahko sa číta, nesie v sebe intímnu výpoveď hendikepovanej teenagerky, vďaka čomu môže pomôcť nielen dospievajúcim čitateľom viac sa vcítiť do sveta ľudí, ktorí to v živote nemajú ľahké. Kniha patrí do kategórie young adult, a túto čitateľskú kategóriu sa snaží osloviť nielen príbehom postavy, ale aj formou – v knihe nájdeme fotografie medzi jednotlivými kapitolami či instagramové statusy.

Kniha je vhodným čítaním nielen pre dospievajúcich čitateľov, ale pre všetkých, ktorí chcú trochu viac pochopiť život hendikepovaných ľudí.

Knihu odporúča: Stanislava Peštová

Kniha v našom katalógu