Silný a dojímavý príbeh malého Shuggieho, ktorý vyrastá v drsnom Glasgowe 80. rokov, vás hlboko zasiahne. Douglas Stuart majstrovsky vykresľuje chlapcov zápas s chudobou, šikanou a najmä s láskou k matke, ktorá bojuje so závislosťou. Napriek nepriaznivým podmienkam sa Shuggie snaží udržať si nevinnosť a nádej na zlepšenie rodinnej situácie.
Román je silným sociálnym portrétom doby. Autor autenticky zachytáva realitu robotníckej triedy v Škótsku, kde sa sny často rúcajú pod ťarchou alkoholu a beznádeje. Glasgow nie je romantizovaným mestom, ale drsným prostredím, ktoré odráža sociálnu a ekonomickú realitu 80. rokov. Je to mesto v úpadku, kde sa fabriky zatvárajú, nezamestnanosť stúpa a chudoba, násilie a drogová závislosť sa stávajú bežnou súčasťou života plného frustrácie. Napriek všetkej surovosti Stuartovo vykreslenie Glasgowa nepôsobí len depresívne – v jeho opise je cítiť nostalgiu a istý druh drsnej krásy (napr. obraz hrajúcich sa detí uprostred sivej masy ošarpaných budov na periférii mesta).
Kniha však nie je iba temná – je intímnou štúdiou rodinných vzťahov a identity, nájdeme v nej nežnosť, súcit a hlbokú lásku medzi matkou a synom, hoci ide o lásku bolestivú a nepochopenú. Štýl Douglasa Stuarta je surový, svojím spôsobom však poetický, píše s empatiou a citlivosťou. Shuggie Bain je nádherný román o osamelosti, sile prežiť a o hľadaní vlastného miesta vo svete.
Knihu odporúča: Martina Timková