Publikácia z pera autorov Tomáša Januru a Zuzany Labudovej  tvorí siedmy diel série, ktorá sa zaoberá mapovaním kaštieľov a kúrií nachádzajúcich sa na území dnešného Slovenska. Tentoraz autori zamerali svoju pozornosť na vidiecke šľachtické sídla v historických regiónoch Abovskej a Turnianskej stolice, pričom podrobne spracovali 42 objektov, z toho 18 kaštieľov a 24 kúrií. Osobitnou hodnotou celého diela je fakt, že mnohé z prezentovaných objektov nie sú evidované v Ústrednom zozname pamiatkového fondu.

Autori rozdelili opísané sídla podľa súčasného administratívneho členenia obcí, čo uľahčuje orientáciu čitateľa. Prezentované objekty nájdeme v obciach ležiacich na území dnešných okresov Košice-mesto, Košice-okolie a Rožňava. Menovite sú to: Bôrka, Čečejovce, Drienovec, Drnava, Dvorníky-Včeláre, Ďurkov, Geča, Hosťovce, Hrušov, Janík, Kechnec, Košice-Barca, Košice-Krásna, Košice-Poľov, Košice-Šaca, Mokrance, Nižná Kamenica, Nižná Myšľa, Nižný Lánec, Peder, Perín-Chym, Rozhanovce, Skároš, Sokoľany, Šemša, Turňa nad Bodvou, Veľká Ida a Žarnov.

V knihe sa nachádza množstvo zaujímavostí, zahŕňajúcich stavebno-historický vývoj jednotlivých objektov, informácie o ich staviteľoch, vlastníkoch či architektonických úpravách, pričom niektoré poznatky sú doposiaľ nepublikované. Úvodné kapitoly ponúkajú všeobecný pohľad na historický vývoj šľachty v daných stoliciach, ich stavebné projekty a šľachtické obydlia od 15.  po 19. storočie. Obsah knihy je zároveň doplnený bohatou fotografickou dokumentáciou.

Vizuálne atraktívna monografia s rozsiahlym poznámkovým aparátom zahŕňa zoznam použitej literatúry, archívnych prameňov, skratiek, odborný slovník a výberový menný register. Kniha okrem vedeckej obce dozaista osloví aj široké publikum záujemcov o regionálne dejiny, rodovú genealógiu šľachty či historickú architektúru.

Knihu odporúča: Tomáš Ondrejšík