Ako by som mohla nepísať práve o tejto knihe? Som knihovníčka, kniha je môj pracovný nástroj a sprevádza ma od útleho detstva, v dobrých aj zlých časoch. Práve táto kniha je o prvej konskej pojazdnej knižnici, ktorá fungovala v rokoch 1933-1943 v USA.
Alica žije v Anglicku a vo svojej rodine sa cíti nedocenená, nepochopená, ale hlavne sa nudí. A preto keď stretne krásneho a bohatého Bennetta Van Cleva, zaľúbi sa a po jeho požiadaní o ruku sa za neho vydá a odchádza s ním do Ameriky, do malého skostnateného mestečka uprostred kentuckých hôr. Život v Baileyville je však pre ňu veľkým sklamaním. Manžel sa jej čoskoro vzďaľuje a tak sa prihlási ako dobrovoľníčka ku skupinke mladých žien, ktoré pod vedením rebelantskej Margery O’Harovej jazdia na koňoch cez hlboké lesy v okolí a roznášajú knihy a časopisy chudobným, ktorí by sa k nim inak nedostali. Svokrovi sa však jej práca nepáči, vedie s ňou vojnu. Žena by mala byť doma, rodiť deti a do ničoho iného sa nestarať, taká bola doba. Jedného dňa nastane medzi nimi konflikt a svokor ju zmláti, zatiaľ čo Bennett nemá odvahu ju ochrániť. Vtedy Alica pochopí, že ich manželstvo je mŕtve. Čo má však robiť? Hoci napísala rodičom, tí ju doma nechcú. Kto jej pomôže, divnej cudzinke? Nájde niekto odvahu a napriek vplyvu svorka jej poskytne útočisko? Alebo sa nechá zlomiť?
V knihe je všetko, láska, priateľstvo, nespravodlivosť, rasová neznášanlivosť, zažité spoločenské konvencie vtedajšej doby. Je to čarovný príbeh o ženskom priateľstve, láske a o zázraku kníh a čítania, v ktorom sa autorka inšpirovala skutočným príbehom.
Knihu odporúča: Annamária Petrovská