Ani vám neviem povedať, prečo práve táto kniha ma zaujala na prvý pohľad. Alebo možno viem? Zrak mi padol na obálku, na ktorej je krásne dieťa so svetlými vláskami oblečené tak, ako sa už dnešné deti neobliekajú. Tak sa obliekali deti narodené dávno, ešte v čase socializmu.
Aj kniha sa začína práve v tomto období, kedy sa na Štedrý deň narodí krásny chlapec s menom Adam. Človek by predpokladal, že ho čaká aj krásny život. Narodil sa 30-ročnej matke, ktorá by už mala byť zrelá na materstvo, a iba 18-ročnému otcovi. Obaja pochádzajú z nefunkčných rodín a viac ako svojho syna milujú alkohol. Matka je žiarlivá a tak sa snaží byť stále v blízkosti mladého otca, aby jej náhodou nebol neverný. Svojho syna nechávajú na starosť starej babičke. Tá, hoci má 75 rokov, stáva sa malému Adamovi všetkým. Vlastní rodičia sa o neho a jeho základné potreby vôbec nestarajú. Keďže matka počas tehotenstva pila, Adam, postupne ako rastie, začína mať rôzne problémy. Tie sa s ním ťahajú počas škôlky, školy a celého života. Následkom nich neskončí ani základnú školu. Má vôbec šancu sa v živote nejako uplatniť, keď nemá žiadne vzdelanie ani rodinné zázemie? Navyše jeho rodičia na ňom neustále parazitujú? V knihe sa postupne dozvedáme, ako Adam prežil detstvo, dospievanie, úspechy aj neúspechy, ale najmä obrovské sklamania zo svojej matky a otca. Často som mala slzy na krajíčku a pristihla sa pritom, ako by som najradšej „skočila“ do príbehu a Adamovi pomohla.
Knihu som prečítala za jedno nedeľné dopoludnie a tak som bola vtiahnutá do deja, že sme skoro prišli o obed. Preto vám odporúčam, aby ste knihu čítali v pokoji a vychutnali si ju. Samozrejme sa teraz nedozviete, či sa Adamovi podarilo úspešne začleniť do života. Stačí však, keď si zoženiete knihu Kamily Holáskovej, ktorá vyučuje psychológiu na univerzite v Olomouci a dokonale vykreslila jednotlivé postavy v knihe.
Knihu odporúča
Annamária Petrovská