Kaplnka sv. Michala Archanjela v Košiciach získala svoj súčasný vzhľad pred 120 rokmi
Pred 120 rokmi sa uskutočnila vysviacka zreštaurovanej Kaplnky sv. Michala archanjela (od r. 2006 kostol) v Košiciach. Pri príprave na oslavy storočnice zriadenia Košickej diecézy v roku 1904 sa pod vedením Uhorskej pamiatkovej komisie v rokoch 1903-1904 uskutočnila rozsiahla prestavba kaplnky v duchu gotického purizmu. Za účelom prinavrátenia jej stredovekého vzhľadu boli odstránené neskoršie prístavby, čím objekt získal súčasnú podobu. Projektantom prestavby bol architekt Ottó Sztehlo. Košické dobové noviny udalosť podrobne sledovali už od začiatku stavebných prác až po samú vysviacku, ktorá sa uskutočnila pod vedením košického biskupa Žigmunda Bubicsa 3. septembra 1904.
Vysvätenie Kaplnky sv. Michala
Kaplnka sv. Michala svojimi štíhlymi formami a malebným tvarom sa pôvabne vypína k oblohe. Jedna z najvzácnejších a najstarších pamiatok krajiny je od dnešného dňa novým svätostánkom náboženského vyznania katolíckych veriacich Košíc. Kaplnku požehnal dnes ráno košický biskup Žigmund Bubics[1] a jeho duša musela byť dozaista naplnená radosťou pri pohľade na veľký zástup ľudí na námestí pred kaplnkou, ktorých neodradilo ani daždivé počasie.
Dnes vysvätený a verejnej poklone odovzdaný kostolík s radosťou symbolizuje, že vďaka ušľachtilej horlivosti duchovných pastierov, náboženský život v Košiciach pekne prekvitá a že košická verejnosť nezaprela svoje tradičné, čisté mravy. Nemalé náklady na reštauračné práce boli z veľkej časti vyzbierané práve z darov veriacich a to tak od chudobných robotníkov, ako aj od bohatých tohto mesta.
Na obnovu kaplnky, ktorá je aj z historického hľadiska mimoriadne vzácna, prispel nemalou čiastkou minister kultúry Albert Berzeviczy a to na ťarchu ministerstva náboženstva a školstva. Slohovú prípravu plánov zabezpečovala Uhorská pamiatková komisia. Súčasnú, nápadne krásnu podobu kaplnky navrhol architekt Ottó Sztehló,[2] ktorého dozaista preslávi toto dielo.
Sviatočná chvíľa bola mimoriadne pompézna a aj napriek chladnému jesennému dažďu sa na námestí medzi katedrálou a Michalskou kaplnkou zišlo veľké množstvo ľudí. Vo vnútri kordónu, ktorý vytýčil miestny hasičský zbor, sa zhromaždili pozvaní hodnostári, význačnejšie osobnosti mesta a predstavitelia spolkov so vztýčenými zástavami. Vzhľadom na obmedzený priestor sa do vnútra samotnej kaplnky dostal len veľmi úzky okruh ľudí. Avšak tí šťastlivci, ktorým sa predsa podarilo získať červenú vstupenku, mohli byť svedkami zriedkavej a krásnej pobožnosti.
Priebeh vysviacky
Kým na námestí rástol dav, vo vnútri kaplnky ozdobenej kvetmi a kobercami, sa cez dvere sakristie pomaličky zhromažďovali pozvaní hostia. V prvom rade sedel hlavný župan Žigmund Péchy, mešťanosta Tivadar Münster, hlavný notár Vincent Kozora, vojenský obvodný veliteľ generálporučík Gustáv Yahl a generáli Árpád Balázs a Ede Schweitzer. V ostatných laviciach dostali miesto členovia košickej mestskej rady, hlavný kapitán Jozef Váczy a príslušníci mestského municípia; zo strany Abovsko-Turnianskej župy hlavný notár a zástupca podžupana Dr. Endre Puky, hlavný notár súdnej tabule Gyula Ferdinandy, hlavný župný lekár Dr. Ákos Szentimrey a hlavný slúžny István Jászay. Košickú kráľovskú súdnu stolicu reprezentovali predseda Barna Sziráky v slávnostnom uhorskom kroji, ďalej kráľovský prokurátor dr. Lothár Nyékhegyi , sudca Vályi a podprokurátor Gombos. Medzi pozvanými hosťami sme videli aj Károlya Zichyho so ženou, hlavného inžiniera Gusztáva Markóa, bývalého sudcu Károlya Antalóczyho, riaditeľa školského obvodu Edeho Sziebera a predstaviteľov košických premonštrátov a dominikánov. Miesto na chóre sa ušlo štedrým donátorom stavebných prác.
Presne o deviatej hodine ráno sa rozozvučal Urbanov zvon hlásajúci príchod biskupa. Obrad sa začal pred bránou kaplnky. Po trojitom zaklopaní sa dvere kaplnky otvorili a za čítania litánie vstúpil do kaplnky biskup sprevádzaný členmi kapituly a kňazskej asistencie. Medzi členmi kapitoly boli prítomní: kanonici Medveczky, Perlsberg, Kozora, Belky, Pletényi, pričom biskupovi pomáhali kanonik Fodor, biskupský tajomník József Hajcsár, gróf Adorján Csáky, Lajos Konrády a Barnabáš Tost. Biskup následne požehnal kaplnku a jej steny pokropil svätenou vodou. Potom sa ešte raz pomodlil a za tým nasledovala príprava oltára k sláveniu tichej sv. omše, ktorú odslúžil biskup Žigmund Bubics. Počas omše prenikal do ticha kaplnky krásny spev zboru a to s takým účinkom, ktorý každému veriacemu napĺňal srdcia vrúcnosťou. Spev sprevádzala vojenská kapela 34. pešieho pluku, ktorá na konci omše zahrala štátnu hymnu. Sotva stíchli akordy národnej piesne, košický farár Endre Kozora[3] predniesol z prahu kaplnky slávnostnú svätú kázeň. Endre Kozora je chýrečný cirkevný rétor, no možno ešte nikdy nezasiahol svojimi slovami srdcia ľudí tak hlboko, ako teraz. Nečudo, splnil sa mu jeden z obľúbených snov. Dožil sa toho, na čom tak tvrdo pracoval, kaplnka sv. Michala bola umeleckými rukami obnovená a v plnej kráse sa stala domovom zbožnosti.
Po skončení vysviacky bola kaplnka sprístupnená verejnosti, a až do poludnia sem neustále prúdili malé skupinky veriacich.
(Z košického denníka Felsőmagyarország, 4. septembra 1904)
[1] Žigmund Bubics (1821-1907) – rímskokatolícky kňaz, košický biskup v rokoch 1887-1907, podporovateľ umenia, donátor, maliar.
[2] Ottó Szethlo (1851-1923) – uhorský architekt, rodák z Dobšinej.
[3] Endre Kozora (1844-1913) – rímskokatolícky kňaz, kanonik. Počas pôsobenia v Košiciach sa aktívne podieľal v spolkovom a spoločenskom živote mesta, zaslúžil sa o reštaurovanie Michalskej kaplnky a kostola na Rozálii, v r. 1903 vysvätil na Hornom Bankove Kaplnku Nanebovzatia Panny Márie.
Výber z knižničného fondu regionálneho oddelenia pripravil Tomáš Ondrejšík.