15.01.2020

V pobočke Verejnej knižnice Jána Bocatia na sídlisku KVP je od 15.januára  do 20. marca 2020 inštalovaná výstava prác umeleckého knihára Františka Cimboláka.

Pán Cimbolák sa môže pochváliť mnohými úspechmi. Rád spomína najmä na výnimočnú objednávku – vyrobiť knihu pre anglickú kráľovnú. Jedným z jeho diel bola aj 55 kilogramová kronika, s rozmermi strán 154 a 103 centimetrov. Je považovaná za najväčšiu v strednej Európe a vyrobil ju pred takmer 20 rokmi. Keď princ Charles navštívil Slovensko a podpisoval sa do tejto kroniky, zaujímal sa o jej autora. Následne prišla ponuka zviazať šesť kníh do kože aj s venovaním pre britskú panovníčku.

František Cimbolák vyštudoval SPŠ polygrafickú v Bratislave a začal pracovať vo Východoslovenských tlačiarňach v Košiciach. Po doplňujúcom štúdiu na Fakulte humanitných a prírodných vied Prešovskej univerzity sa vydal na dráhu učiteľa v odbore knihár. Do roku 2004 pôsobil ako učiteľ, potom sa rozhodol ísť vlastnou knihárskou cestou. Pri práci bohato uplatňuje svoju fantáziu. Najstaršia kniha, ktorú František Cimbolák opravoval, bola modlitebná kniha z roku 1670. Umelec v súčasnosti pracuje na kronike pre mesto Košice.

Knihy s jeho krásnou väzbou si môžete pozrieť v pracovných dňoch vo výpožičnom čase.