V tomto roku si košický hokej pripomína významné jubileum – storočnicu. Dňa 18. decembra 1921 sa odohral v Košiciach na prírodnom klzisku v dnešnom Mestskom parku prvý hokejový zápas dvoch miestnych športových klubov, I. ČsŠK (Československý športový klub) a KAC (Kassai Atletikai Club).
Tento nový a pre Košičanov úplne neznámy druh zimného športu vyvolal značnú senzáciu. Tzv. bandy hokej, hraný s loptičkou, bez mantinelov a s krátkymi zahnutými palicami, prilákal k mestskému klzisku niekoľkotisícový dav zvedavcov. Zápas skončil jednoznačným víťazstvom ČsŠK, ktorý tvorili skúsení českí vojaci slúžiaci v tomto období v Košiciach. Naproti tomu košickí hráči z atletického klubu mali sa sebou sotva dva týždne tréningu.
V nasledujúcom období sa počet košických hokejových klubov rýchlo rozrastal a postupne sa stal najpopulárnejším zimným športom. V sezóne 1922/1923 sa v Košiciach usporiadala vôbec prvá organizovaná hokejová súťaž na Slovensku. Koncom 20. rokov 20. storočia bandy hokej ustúpil kanadskému ľadovému hokeju.
Prvý hockeyový odbor
Československý štátny klub Košice (ČsŠK) zriadil hockeyový odbor, ktorý povedie známy hockeyista poručík Lepier. Všetky informácie ako aj prihlášky treba tomuto podať na osvetový odbor. S tréningom bude začaté v najkratšej možnej dobe a síce jak kanada,[1] tak neskoršie bandy.[2]
(Z denníka Slovenský východ, 20.10.1921)
[1] Kanadský, t.j. ľadový hokej.
[2] Bandy hokej mal odlišné pravidlá od známeho kanadského hokeja. Mantinely boli nahradené bielymi čiarami a hralo sa podobne ako vo futbale na outy a rohy. Mužstvo tvorili siedmi hokejisti a zápas sa hral na dva polčasy, ktoré zvyčajne trvali 30 minút. Hokejové bránky boli tri krát väčšie (cca 3x2m). Nehralo sa s pukom, ale s koženou loptičkou a krátkymi, dole zahnutými palicami.
Hockey v Košiciach
Podzimná sezóna už skončila. Dnes je prvá nedeľa, čo tu nebude hraný žiadny footballový zápas. Tým však nie je povedané, že footballisti sa odsúdili k nečinnosti. Zdá sa mi, že majú teraz najviac práce a že vlastná práca pre zimný šport započala. Je toho totiž svedkom dnešný prvý zápas,[1] tentoraz však zápas hockeyový nie footballový a síce pozemný, v ktorom sa stretnú dve družstvá a to ČsŠK Košice s hokejistami Odborového zväzu čsl. dôstojníkov z Košíc na hrišti na Rákóczyho okružnej[2] dopoludnia o 10.30 hod.
Tento hockeyový zápas bude hraný po prvý raz v Košiciach a dúfame, že i tento novozavedený šport, bude mať dostatok priaznivcov, pripomínajúc, že podobných zápasov sa dočkáme viacej, nie len v bandy, ale i na ľade. Družstvá, ktoré sú veľmi dobre zostavené, ktoré pod vedením známeho športovca a hockeyistu poručíka Lepiera, zaiste predvedú tú najlepšiu hru a tak ukážu nášmu obecenstvu, ktoré nie je s týmto športom oboznámené, jeho ušľachtilosť.
(Z denníka Slovenský východ, 11.12.1921)
[1] Tento zápas sa neodohral pre nepriaznivé počasie.
[2] Rákócziho okružná – dnes Moyzesova ulica.
Prípravy na prvý zápas
V západných a severských krajinách patrí ľadový hokej k rozvinutým zimným športom. Popularita tohto športu je aj u nás na vzostupe, lebo ako sme sa dozvedeli, na klzisku v Széchényho parku[1] vedú dve hokejové mužstvá, Košický atletický klub (KAC) a Čs. štátny klub už dlhšiu dobu dôkladné tréningy. Za krátky čas pokročila ich príprava natoľko, že tieto dve mužstvá nastúpia proti sebe už zajtra. Uskutoční sa tak vôbec prvý hokejový zápas v našom meste. Stretnutie, ktoré sa začne o pol tretej, sa iste bude tešiť veľkému záujmu. Skvelý plagát na toto športové podujatie pripravil košický maliar a športovec Anton Jasusch.
(Z denníka Kassai Napló, 17.12.1921)
[1] Széchenyiho park – neskôr Sokolský sad, dnes Mestský park.
Prvý hockeyový zápas v bandy v Košiciach – veľký úspech Čechov nad Maďarmi. Česi zvíťazili 12:2
Na veľké potešenie košických športovcov začala v nedeľu prvá hokejová sezóna. Už sme si mysleli a uverili, že našim hokejistom splesnejú palice niekde v košoch, než sa dožijeme toho, aby sme v Košiciach mohli byť svedkami hokejového zápolenia. Mali sme totiž skúsenosť z predošlých rokov. Minulá nedeľa nás však poučila, že naše nálady boli nesprávne.
Naše obecenstvo, viac menej maďarské, nemalo o hokeji žiadneho úsudku a obmedzovalo sa len na čítané správy z novín, či už z prostredia medzinárodných alebo domácich stretnutí. Väčšina divákov vo svojom živote snáď ešte nikdy nevidela túto hru na živo. Bolo to na nich vidieť, lebo sa veľmi divili každému pohybu hráča.
Posledné dni sa rozvírila správa o pravidelných hokejových tréningoch vedených poručíkom Lepierom, ktorý učil i tunajšie kluby. Zima, ktorá dlho neprichádzala, nás v posledných dňoch mylo prekvapila. Prišla a s ňou sa dostavili neveľké, ale stále mrazíky, ktoré umožnili našim „ľadovým mužom“ systematický tréning a v nás vzbudili nádej, že po prvý krát sa potešíme pohľadom na bleskurýchle pohyby našich brusliarov na hladkej ľadovej ploche.
Nedeľňajší zápas mal v sebe tiež niečo zvláštneho. Pohoda aká tu vládla bola ako stvorená a presne taká akú sme si priali. Zápas mal ohromnú návštevu, asi 2000-3000 osôb. Okolo druhej hodiny sa drôtené ploty klziska začali obklopovať davom a kým začal boj, bolo vidieť dookola hlavu na hlave. Tím sa vlastne dokázalo, že nie len futbal, ale aj hokej tu má svoje miesto. Veď to bola novinka — niečo neznámeho!
O pol tretej nastupujú modrožltí KAC, za nimi hneď červenobieli ČŠK. Zostava hráčov KAC je nasledovná: Hrecke, Frank, Sekerák, Böszörményi, Kleštinský, Burger, Bárta. Za ČŠK: Matuška, Hess, Karásek, Mach, dr. Brož, poručík Lepier, Soukup.
Výkony jednotlivcov podané behom hry boli veľmi pekné, menovite dr. Brož sa stal hneď od začiatku miláčikom obecenstva, uchvátiac svojim umením a svojou istotou na ľade. Dokázal, že nie je žiadnym nováčikom. Zahanbiť sa nenechali ani Lepier a Soukup. Na druhej strane Böszörményi a Frank dokázali, že po dlhšom tréningu budú prvotriednymi hráčmi. Hralo sa pomerne ostro, čo je však ospravedlniteľné, keďže hráči sami ešte neovládajú tú techniku, ktorú u hokejového mužstva vídavame.
(Z denníka Slovenský východ, 20.12.1921)
Výsledok prvého hokejového zápasu : ČsŠK – KAC 12:2 (6:1)
V nedeľu sa odohral na klzisku v mestskom sade prvý hokejový zápas v Košiciach medzi mužstvami ČsŠK a KAC. Ako sa ukázalo českí hráči plnili rolu majstrov svojho remesla, pretože naši sa ešte iba zaúčali do tajomstiev tohto športu. Nie je to nič prekvapujúce, veď v Čechách sa hokej hrával už v mierových rokoch a v roku 1914 to boli práve českí hráči, ktorí vyhrali majstrovstvá Európy, keď vo finále porazili Nemecko 2:0. Tento košický zápas bol typicky premiérový, v ktorom sa jasne ukázala prevaha českých hokejistov. V hre, ktorá si vyžaduje šikovnosť, rýchlosť a vynaliezavosť, ukázali nielen pekné kombinácie, ale aj bravúrne individuálne schopnosti okorenené o vysoký počet strelených bránok. Spomedzi nich vyčnieval hráč pražskej Slávie dr. Brož hrajúci na ľavom krídle a poručík Lepier na poste centra.
Domáci hráči KAC-u po dvoch týždňoch tréningov sa pokúšali čo to ukázať, ale na súpera to nemohlo stačiť. Zloženie prvého domáceho košického mužstva bol nasledujúci: Heczkó, Frank, Szekerák, Böszörményi, Klestinszky, Burger, Bartha.
Góly za súpera strelili Brož a Lepier, dva čestné zásahy domácich zariadili Burger a Klestinszky. Zápas v trvaní 2x 30 min. viedol Tapolyi (z klubu KSC). Zápas mal obrovskú divácku kulisu.
(Z denníka Kassai Napló, 21.12.1921)
Výber z knižničného fondu regionálneho oddelenia pripravil Tomáš Ondrejšík.