Dni plné oddychu, relaxu a ničnerobenia sú pred nami a vy ich môžete stráviť spolu s knižnicou. Aj v tomto roku sme pre našich čitateľov i návštevníkom pripravili bohatý program plný tradičných a populárnych podujatí, chýbať však nebudú ani novinky. Tešiť sa môžete na burzu kníh, piknik v parku, výstavy i kurz tvorivého písania.

Program štartuje v pondelok 3. júla sprístupnením 3 nových výstav. Prvým miestom kam z BIBIANY zamieri výstava Najkrajšie knihy Slovenska 2022 bude naša centrálna knižnica na Hviezdoslavovej 5. Výstava prezentuje to najhodnotnejšieho, čo v uplynulom roku na Slovensku vyšlo. Kolekciu devätnástich ocenených kníh na výstave dopĺňajú ilustrácie Petry Lukoviczovej z knihy Michala Hvoreckého Lebopreto, ocenenej cenou BIBIANY, a ilustrácie z knihy Káva Davida Soboňa, ktorý dostal Cenu Ministerstva kultúry SR.

Druhá výstava v priestoroch centrálnej knižnice predstaví ilustrácie Michala Součeka. Pôjde o komplexný výber z autorovej tvorby, s dôrazom na ilustrácie, ktoré vytvoril pre knihu Na labku od Mesiaca či ďalšie rozprávkové knihy slovenských autorov (Dávid Dziak, Peter Karpinský). Návštevníci tiež v tlačenej podobe prvýkrát uvidia ilustrácie, ktoré vznikajú pre webový portál našej knižnice knihynadosah.sk o živote žabiaka Johana. Tretia výstava je debutom mladej talentovanej maliarky Viviány Popovičovej s názvom Krása ženy, prístupná bude na pobočke Terasa (Tr. SNP 48/A).

Jedným z najobľúbenejších podujatí knižnice je letná burza kníh. Jej štvrtý ročník pripravila knižnica na začiatok leta – utorok 4. júla. Konať sa už tradične bude pred budovou knižnice na Hlavnej 48 v čase medzi 10:00 – 17:00. Čaká na vás bohatá ponuka kníh rôznych žánrov, knihy pre deti i dospelých, beletria i odborná literatúra, burza bude obohatená aj o ponuku LP platní.

Knižnica sa zapája aj do celoslovenského projektu Prečítané leto. V rámci neho čakajú na malých čitateľov rôzne aktivity na našich pobočkách v podobe zážitkových čítaní, tvorivých dielní či výstav na témy o veľkom svete, o maličkostiach a o tom, čo (nás) spája.

Po minuloročnom úspechu podujatia Piknik v parku pred kaštieľom v Barci, ktoré je venované pamiatke slávnej anglickej spisovateľky Jane Austenovej, sa tento rok stretneme opäť, a to v utorok 18. júla, presne v deň keď si pripomíname jej úmrtie. Pozývame na čaj o piatej, ktorý spestrí príjemná hudba, burza kníh i tvorivá dielňa, kde sa budú vyrábať štýlové šperky inšpirované dobou, v ktorej autorka žila a tvorila. Podujatie obohatí aj swap bižutérie, prvý svojho druhu. Príďte si vychutnať romantiku inšpirovanú anglickým vidiekom zo začiatku 19. storočia a stráviť príjemný čas v krásnom prostredí.

Ak máte príbeh, ktorý by ste chceli vyrozprávať, no neviete, ako na to, alebo ste sa pustili do písania, no neviete, ako v texte pokračovať alebo ako ho ukončiť, máte jedinečnú šancu prihlásiť sa na intenzívny letný kurz tvorivého písania s odbornou lektorkou v našej knižnici. Pomôžeme vám rozvinúť váš autorský potenciál a umožníme vám zažiť radosť z tvorby a z vlastnej sebarealizácie. Kurz bude trvať od 31. júla do 4. augusta, jeho kapacita je obmedzená, preto je potrebná registrácia vopred.

V rámci kurzu tvorivého písania sa 3. augusta uskutoční beseda s debutantkou Biankou  Sielnikovou a ilustrátorom Michalom Součekom, na ktorej lektorka predstaví rozprávky (nielen) pre deti Na labku od Mesiaca. Autorka je absolventkou prvého kurzu tvorivého písania v našej knižnici, vďaka ktorému jej debut vznikol. Zároveň ide o sprievodné podujatie k výstave ilustrácií Michala Součeka.

V auguste sa uskutoční Deň spoločenských hier, určený pre všetky vekové kategórie čitateľov knižnice. V rámci neho knižnica zorganizuje tretí ročník súťažného turnaja v scrabble so zaujímavými cenami pre výhercov. Účastníci si budú môcť vyskúšať a zahrať rôzne stolové a spoločenské hry pre malých i veľkých a stráviť príjemné hravé chvíle v centrálnej knižnici na Hviezdoslavovej 5.

Viac informácií o našom letnom programe nájdete na našom webe a sociálnych sieťach Facebook a Instagram.