Každý človek je iný. Navzájom sa od seba líšime nielen povahou, ale aj výzorom. Niekto je chudý, iný tučný, vysoký, nízky, niekomu odstávajú uši, iný má zase riedke vlasy, či príliš vysoké čelo. A práve tieto odlišnosti často spúšťajú  výsmech u iných ľudí. Ten zdanlivo nevinný výsmech môže veľmi ľahko prerásť až do šikany. Určite sa s ňou stretol skoro každý.

Aj naša hrdinka Lucia sa z ničoho nič stala obeťou vedomej šikany v období dospievania a trpela ňou celé 3 roky. Ako sa sama vyjadrila, prežiť šikanu v triede a nebyť ňou poznačený, to je ako vrátiť sa z vojny a nemať žiadne následky. Sú vinní len tí, čo vedome ubližovali alebo aj tí, ktorí boli „iba“ svedkami a mlčali? Ľudská povaha zostáva rovnaká. Vždy tu budú agresori a obete. Môžeme sa tváriť, že zlo nevidíme, že sa nás to netýka. Avšak tým, že sa zlu nepostavíme, akoby sme ho sami potichu podporovali. Všetci sme vinní za zlo, ktoré sa deje iným, pokiaľ sme mali čo i len malú šancu zastaviť ho alebo mu nejako zabrániť. Ja viem, poviete si, že sa to ľahko hovorí, že môžete viac stratiť ako získať. Je na každom z nás, ako sa s tým vysporiada, veď výčitky svedomia si so sebou nosíme navždy.

No a ako sa s tým vysporiada Lucia, šikovné dievča z dobrej rodiny? Podarí sa jej vzoprieť sa alebo si ponesie následky po celý život? Odpovede na tieto otázky sa skrývajú v knihe…

Knihu odporúča: Annamária Petrovská

Kniha v našom katalógu