Milá Lucia, milý pán “Tato” Július Satinský,

listy nepíšem, ani denníky nie sú mojou silnou stránkou. O to radšej však tieto formy záznamov čítam.

Tie Vaše, pán Satinský – Oľge, Chlapcom z Dunajskej ulice i Vašim milým Slovákom, som prelúskala už dávno a predsa mi občas napadne L´Ange, klebetník či nedoukovia.

Tie Vaše, Lucia, sú iné – Listy z tohto sveta sú predovšetkým dospievajúce, formujúce, obyčajne smutno-krásne i dokonale výpovedné. Predstavujú spôsob vyrovnania sa so stratou Vás, pán Satinský – s Vašimi zážitkami i zážitkami s Vami, Vašou jedinečnou slovenčinou, Vašim nedokonalým antifeminizmom, Vašimi trefnými pointami a predovšetkým s Vašim nečakaným odchodom. Sú pamiatkou i spomienkou na Človeka, “Tata”, ktorý odišiel pred 20 rokmi – potichu a príliš rýchlo.

67 listov dopĺňajú monochromatické ilustrácie Ivany Šátekovej, ktorá býva  zvyčajne ostro výstižná a priama. V tejto krásne jednoduchej publikácii je však výraznejšie snová a nadčasová, akurátne šátekovská.

Tomáš Janovic opísal túto publikáciu ako “citlivohravú knižku o citlivohravom veľmajstrovi”. Nemôžem nesúhlasiť, len skromne dodám: Ďakujem a všetko najlepšie na Vaše okrúhle smrtiny!

Knihu odporúča: Ivana Tomčíková

Kniha v našom katalógu