Knižnica pokračuje v úspešnom vzdelávacom cykle

V minulom roku uviedla Verejná knižnica Jána Bocatia v Košiciach nový cyklus vzdelávacích prednášok, ktorý bol venovaný výlučne zdravému stravovaniu a najmä mnohým mýtom, ktoré ho obklopujú. Vzdelávací cyklus mal veľký úspech a ohlas medzi našimi čitateľmi i širokou verejnosťou, preto sme pripravili jeho  pokračovanie, ktoré odhalí ďalšie zaujímavé fakty o zdravej a vyváženej strave.

Mýty o stravovaní budú búrať Dr. Judit Süli, odborníčka na chémiu potravín a docentka Anna Sobeková, vedúca ústavu lekárskej chémie, obe dlhoročne pôsobiace na Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach. Na potraviny a stravovanie sa pozrú z pohľadu odborníčok, priblížia chemické zloženie a možné vzájomné interakcie jednotlivých zložiek potravy, formou, ktorá zaujme širokú verejnosť.

Prednášky o stravovacích mýtoch sa uskutočnia v pobočke Terasa (Tr. SNP 48/A) vždy v stredu so začiatkom o 16:30.

Prvé stretnutie 15. mája bude venované vitamínom. Zistíme aké sú ich zdroje, význam či účinky, ako aj v ktorých potravinách ich nájdeme. Odhalíme ich živočíšne a rastlinné zdroje, ale aj látky podobné vitamínom, napríklad B17.

Druhé stretnutie 22. mája bude o vode. Prednáška ozrejmí vlastnosti vody, funkcie vody v ľudskom organizme a význam pitného režimu.  Dotkne sa aj aquaholizmu, závislosti na väčšom príjme tekutín, ktorá môže spôsobiť až poškodenie orgánov.

Tretie stretnutie 29. mája bude o „organickom“ stravovaní. Informáciami o antinutričných látkach, éčkach alebo  konzervantoch sa budeme snažiť dať odpoveď na otázku, či sa oplatí jesť organické a bio potraviny.

Posledné štvrté  stretnutie 5. júna sa zameria na detoxikáciu organizmu. Je to mýtus alebo naozaj nevyhnutnosť?  Je potrebné náš organizmus vôbec čistiť, ako fungujú a čo sú antioxidanty? To sú otázky, na ktoré hľadáme odpovede. Spoločne budeme pátrať po tom, ktorým mýtom o jedle sa už neoplatí veriť.

Kapacita miestnosti je obmedzená, preto ak chcete mať istotu, svoju účasť môžete potvrdiť na mailovú adresu knizicaterasa@vkjb.sk. Vzdelávací cyklus je pre našich čitateľov bezplatný.

Vzdelávací cyklus Mýty o stravovaní realizujeme v rámci projektu VKJB 2024, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.