Literárny portál Knihy na dosah dnes oslavuje päť rokov svojej existencie. Verejná knižnica Jána Bocatia v Košiciach ho spustila 30. novembra 2017. Za krátky čas sa Knihy na dosah vyprofilovali do podoby, ktorá je vizuálne príťažlivá a obsahovo hodnotná a s aktuálnou návštevnosťou viac ako 40 tisíc čitateľov ročne patrí medzi najčítanejšie slovenské magazíny o literatúre. V roku 2021 projekt Knihy na dosah získal výročnú Cenu Slovenskej asociácie knižníc (SAK) za mimoriadny počin knižnice „SAKAČIK“.

Portál je dostupný cez doménu www.knihynadosah.sk a cez webstránky početných slovenských knižníc. Aktuálne na ňom čitatelia nájdu 650 článkov od viac ako 170 autorov. Prečítať si môžu recenzie, odborné články, glosy, rozhovory so zaujímavými osobnosťami slovenského kultúrneho života, pôvodnú literárnu tvorbu od etablovaných aj začínajúcich autorov a mnoho ďalších článkov zameraných na svet literatúry. Našimi pravidelnými prispievateľmi a spolupracovníkmi sú poetka a redaktorka Silvia Kaščáková, výtvarníčka Iveta Merglová, literárna vedkyňa Lenka Šafranová, prozaička Mária Modrovich, literárny kritik Ľubomír Jaško a mnohý ďalší. Odbornou garantkou portálu je od jeho začiatku literárna vedkyňa a vysokoškolská pedagogička Mária Klapáková.

Ďakujeme za spoluprácu všetkým autorom, ktorí počas piatich rokov spolu s nami vytvárali portál Knihy na dosah a pomohli nám vybudovať jeho dobré meno. Za priazeň ďakujeme každému čitateľovi, ktorý s nami prežíval radosť a nadšenie pre literatúru a knihy.

_

Projekt Knihy na dosah z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.