Vydavateľstvo Odeon nám pripravilo opäť jednu chuťovku. Venezuelský spisovateľ vytvára mozaiku postáv, ktoré vykresľujú napätú situáciu v krajine, kde režim Huga Cháveza paralyzuje spoločnosť.

Dvaja priatelia, psychiater a spisovateľ, tvoria pomyselnú líniu deja. Postupne sa ale pridávajú ďalší a približujú nám súčasnosť, ale aj revolučnú minulosť Venezuely. Rozvíja sa aj postava politického väzňa, umelca a exilanta Dária. Vytvorením množstva odkazov na literárne diela, hudbu a udalosti, ktoré ovplyvnili vývoj v krajine, sa autorovi podarilo ponúknuť čitateľovi dokonalý obraz krajiny, ktorej bohatstvo zdrojov ropy paradoxne nenapomáha jej rozvoju. Krajiny, ktorá je v tme. A nie len to. Vzrastá kriminalita a ženy v Caracase ohrozuje surový vrah. A zjavne so svojou posadnutosťou nemieni prestať.

Calderónovi sa podarilo majstrovsky priblížiť Venezuelu – to, čo ju charakterizuje, ľudí, ktorí ju tvoria. Štýl jeho písania je nezameniteľný. Miestami sa temperamentne rúti zachytiť myšlienku, inokedy nás necháva premýšľať. Neodpustí si slovné hračky a šifry. V češtine je napríklad vetu: „I žití tíží.“, možné prečítať rovnako aj spätne. To je palindrom. Je dosť možné, že aj so situáciou v krajine je to tak. Tam a späť … . Začítajte sa do knihy, vychutnajte si každý riadok skvelého prekladu.

 Knihu odporúča

Mgr. Milada Grohoľová

Kniha v našom katalógu